Trwa ładowanie...

Białoruś i Rosja zbliżają się do uzgodnienia kredytu dla Mińska

W ciągu tygodnia Białoruś i Rosja będą gotowe do podpisania dokumentu ws. stabilizacji gospodarczej, który jest konieczny, by Rosja i Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza wsparły Mińsk kredytem - oznajmił we wtorek minister finansów Białorusi Andrej Charkawiec.
Share
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaŹródło: AFP, Fot: Vasily Fedosenko
d13lves

- Jest już prawie uzgodniony szereg przedsięwzięć, które będą realizowane w ramach stabilizacji makroekonomicznej - powiedział minister. Wyjaśnił, że chodzi o działania ze sfery polityki pieniężno-kredytowej, budżetowej i podatkowej, a także reformy strukturalne.

Z kolei Andriej Bokariow z rosyjskiego Ministerstwa Finansów oznajmił we wtorek, że wysokość i oprocentowanie kredytu dla Mińska będą uzgodnione w ciągu 2-3 tygodni.

Białoruś, która boryka się z rosnącym deficytem handlowym i spadkiem rezerw walutowych stara się o pożyczkę od Moskwy w wysokości ok. 1 mld dol. oraz ok. 2 mld dol. z funduszy Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej kierowanych przez Rosję.

Rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin powiedział przed ponad tygodniem, że Rosja chce zakończyć negocjacje w sprawie pożyczki dla Białorusi w ciągu miesiąca, proponując warunki podobne do typowych dla programów Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Z Mińska Anna Wróbel

d13lves

Podziel się opinią

Share
d13lves
d13lves