Białorusini w 2010 roku kupili więcej towarów z importu

Białorusini w zeszłym roku kupowali więcej takich towarów z importu, które według władz nie muszą być sprowadzane z zagranicy, lecz mogą być wytwarzane w kraju - zauważa we wtorek niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti" (Naviny.by).

Białorusini w zeszłym roku kupowali więcej towarów z importu, które według władz nie muszą być sprowadzane z zagranicy, lecz mogą być wytwarzane w kraju - zauważa we wtorek niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti" (Naviny.by).

Według danych sprzedaży ze sklepów, przytoczonych przez gazetę, w porównaniu z 2009 rokiem chętniej kupowano m.in. importowane: buty, dzianinę, sprzęt gospodarstwa domowego, pralki i lodówki. Największy wzrost widać w sprzedaży telewizorów kolorowych: jeśli w 2009 roku udział importowanych telewizorów w sprzedaży wynosił 5,4 proc., to w 2010 r. - 23,4 proc.

"Wzrost importu wywołuje oczekiwane niezadowolenie białoruskich władz" - wskazuje gazeta. Przypomina słowa prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który na początku grudnia oznajmił: "Wiele z tego, co dziś przywozi się z zagranicy, jesteśmy w stanie produkować sami. Jeśli się postaramy - to nie gorzej od importu. Przy czym, znacznie taniej dla naszych ludzi".

Eksperci cytowani przez gazetę wskazują na różne powody wzrostu importu. Ekonomista Dźmitry Kruk przypomina o zeszłorocznych podwyżkach płac. - Białoruscy konsumenci postrzegają towary importowane jako lepsze jakościowo, wzrost dochodów ludności prowadzi więc do zwiększonego popytu na towary lepszej jakości, w tym wypadku - importowane - mówi ekonomista.

Andrej Kaliada z firmy marketingowej Emas Group ocenia, że firmy zagraniczne mają lepszy marketing niż krajowe przedsiębiorstwa. Podobnego zdania jest szef Centrum Rozwoju Strategicznego "Systemy Marketingowe" Anatol Akancinau. - Nasz producent jest przyzwyczajony do zbywania towaru i mało uwagi poświęca kontaktom handlowym. Dostawcy produkcji importowanej umieją stworzyć atrakcyjniejsze warunki współpracy dla organizacji handlu - uważa ekspert.

Eksperci ci oceniają, że postulowane przez prezydenta Łukaszenkę tworzenie przedsiębiorstw z zagranicznymi producentami w celu zastąpienia importu może być tylko częściowo skuteczne, a ograniczanie importu metodami administracyjnymi - co Białoruś już stosuje - może zaowocować ograniczeniami wobec jej własnych towarów w innych krajach.

Z Mińska Anna Wróbel

Źródło artykułu:PAP
białoruśhandelimport

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)