Trwa ładowanie...

Biebrzański Park Narodowy w płomieniach. Strażakom walczącym z żywiołem brakuje sprzętu

Biebrzański Park Narodowy - największy park narodowy w Polsce - stanął w ogniu. Od niedzieli pożar objął około 6 tys. hektarów lasu, torfowisk i trzcinowisk. W związku z kończącymi się "zasobami" straży, władze parku poinformowały za pośrednictwem Facebooka o możliwości finansowego wsparcia akcji gaśniczej.

Biebrzański Park Narodowy w płomieniach. Strażakom walczącym z żywiołem brakuje sprzętuŹródło: WP
d1gj0f1
d1gj0f1

Biebrzański Park Narodowy w płomieniach. Strażakom walczącym z żywiołem brakuje sprzętu

W akcji gaszenia parków uczestniczą strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i druhowie z OSP, leśnicy z Lasy Państwowe, miłośnicy przyrody oraz lokalne oddziały Wojska Obrony Terytorialnej Biebrzański Park Narodowy jest z "natury rzeczy" trudnym miejscem do wygaszania pożaru, a obecną sytuację utrudnia dodatkowo fakt, że palą się trudno dostępne miejsca, do których nie ma bezpośredniego dojazdu.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Jak informuje straż, nocna akcja gaśnicza upłynęła w miarę spokojnie. Mimo to Biebrzański Park Narodowy nadal trawią płomienie, a strażakom zaczyna brakować potrzebnego sprzętu - m.in. tłumic do ręcznego gaszenia, małych motopomp, które można przenosić w niedostępny teren, służących do pobierania i gaszenia wodą z bagien, cieków wodnych oraz paliwa na dojazdy.

Biebrzański Park Narodowy w płomieniach. Internetowa pomoc w akcji gaśniczej

Władze Biebrzańskiego Parku Narodowego proszą o pomoc finansową w walce z pożarami.

d1gj0f1

"Wpłaty pieniężne na wsparcie działań OSP przyjmujemy na wskazane na stronie internetowej https://www.biebrza.org.pl konto - napisał dyrektor Parku Andrzej Grygoruk. Zebrana do tej pory kwota wynosi 627 tys. zł.

Położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim Biebrzański Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych Polski, utworzony 9 września 1993. Jego powierzchnia sięga 592,23 km². Siedziba Parku znajduje się w Osowcu-Twierdzy w gminie Goniądz.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d1gj0f1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gj0f1