BIEC: BOP wzrósł, na rynku pracy zdecydowana poprawa

Warszawa, 10.07.2015 (ISBnews) - Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy, wzrósł o 7,8 pkt m/m i wyniósł 175,4 pkt w czerwcu, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Według analityków, jest to kolejny wzrost i dodatkowo również dynamika napływu nowych miejsc pracy zwiększyła się.

10.07.2015 | aktual.: 10.07.2015 09:23

"Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w czerwcu ponownie wzrósł. Dodatkowo dynamika napływu nowych miejsc pracy zwiększyła się. Internetowych ofert zatrudnienia jest o 10% więcej niż w okresie poprzedniego koniunkturalnego wzrostu obserwowanego w polskiej gospodarce w 2011 r. i o 30% więcej niż na początku 2007 r., a więc w okresie poprzedzającym kryzys gospodarczy" - czytamy w raporcie.

W końcu czerwca br. w internecie opublikowanych pozostawało 109,1 tys. ofert pracy, podano w materiale.

W czerwcu najszybciej napływały one w województwach o wyższym produkcie regionalnym na mieszkańca. Największa ich dynamika wystąpiła w woj. łódzkim i pomorskim. Spośród województw słabiej rozwiniętych stosunkowo optymistyczna sytuacja panowała w woj. lubelskim, podkarpackim i lubuskim. W regionach tych stopa bezrobocia nadal spada. Z kolei w dobrze rozwiniętym woj. śląskim napływ ofert był słaby, a spadek stopy bezrobocia stracił nieco na dynamice. W pozostałych województwach nowych ofert pojawiło się niewystarczająco dużo, żeby znacznie obniżyć bezrobocie. Rezultaty tego są szczególnie widoczne w woj. warmińsko-mazurskim i opolskim, w których stopa bezrobocia rejestrowanego (wyłączając zmiany sezonowe) w czerwcu nieznacznie wzrosła. W woj. podlaskim i świętokrzyskim dynamika jej spadku wyraźnie się natomiast zmniejszyła, poinformował też BIEC.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)