Trwa ładowanie...
dvw7zb2

BIEC: w sierpniu poprawił się Wskaźnik Rynku Pracy

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia spadł w sierpniu br. do 80 pkt, czyli o 0,6 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Oznacza to poprawę perspektyw dla krajowego rynku pracy.

Share
dvw7zb2

Z danych BIEC wynika, że spośród składowych WRP trzy oddziałują obecnie w kierunku spadku jego wartości, a tym samym zapowiadają poprawę na rynku pracy, cztery są neutralne dla wysokości bezrobocia i jedna działa w kierunku jego wzrostu.

"Podobnie jak przed miesiącem, najsilniej w kierunku spadku wartości wskaźnika oddziałuje składowa obrazująca liczbę ofert pracy kierowanych do rejonowych PUP-ów" - wskazali eksperci BIEC w komunikacie.

Jak wskazali oceny ogólnej sytuacji w gospodarce nie zmieniły się w stosunku do tych odnotowanych przed miesiącem i nie zmieniają się istotnie już od jesieni ub.r.

Eksperci dodali, że podobne tendencje dotyczą prognoz menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych na temat wielkości zatrudnienia. "Podobnie jak przed miesiącem nieznacznie przeważa odsetek przedsiębiorstw planujących redukcję wielkości zatrudnienia, nad tymi planującymi nowe przyjęcia do pracy" - czytamy w komunikacie.

dvw7zb2

Z danych BIEC wynika, że największe redukcje zatrudnienia zapowiadają jednostki małe. Duże przedsiębiorstwa przewidują nieznaczne ograniczenie liczby pracowników natomiast firmy średniej wielkości (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) przewidują wzrost zatrudnienia.

"Największe zwolnienia przewidywane są w branży przetwarzającej koks i ropę naftową. Największe pozytywne zmiany w kreowaniu nowych miejsc pracy prognozowane są przez producentów komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji" - wskazano.

dvw7zb2

Podziel się opinią

Share
dvw7zb2
dvw7zb2