Trwa ładowanie...
d20qpvl
kryzys

BIEC: w styczniu koniunktura w przemyśle na poziomie z grudnia

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce nie zmienił w styczniu swoich notowań w stosunku do wartości sprzed miesiąca - podał instytut BIEC.
Share
d20qpvl

_ Wyhamowanie jego spadku nastąpiło w efekcie wyjątkowo silnej dynamiki wzrostu zadłużenia gospodarstw domowych, co może podtrzymywać popyt krajowy oraz szybko rosnącej podaży pieniądza. To jedyne składowe, które w ostatnich miesiącach wzrastały. W rezultacie skompensowało to dość ostre spadki pozostałych komponentów wskaźnika _ - napisał BIEC.

_ Dane płynące ze sfery realnej nie napawają optymizmem. Wiele przemawia za tym, iż pierwsze półrocze br. upłynie pod znakiem pogarszającej się koniunktury. Skutki spowolnienia gospodarczego na świecie, a zwłaszcza w krajach Unii Europejskiej nie w pełni jeszcze się ujawniły i w kolejnych miesiącach br. będą rozprzestrzeniać się na niemal wszystkie obszary działalności gospodarczej _ - napisał BIEC.

BIEC podał, że w dalszym ciągu ubywa zamówień napływających do przedsiębiorstw. Do nienotowanych od wielu lat poziomów skurczył się portfel zamówień eksportowych.

_ Choć słabnący złoty działa na korzyść eksporterów, to "zwijający się" popyt gospodarek Unii Europejskiej ogranicza produkcję w kraju. Kurczy się również portfel zamówień krajowych, choć tempo jego spadku jest nieco wolniejsze niż w przypadku zamówień eksportowych. W tym przypadku słabnący złoty sprzyja podtrzymywaniu produkcji przeznaczonej na rynek wewnętrzny _ - napisano.

d20qpvl

Podziel się opinią

Share
d20qpvl
d20qpvl