Trwa ładowanie...
d3rtdp3
13-06-2016 09:00

BIEC: WPI wzrósł w czerwcu, przedsiębiorcy skłonni do podnoszenia cen

Warszawa, 13.06.2016 (ISBnews) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych - w czerwcu br. wzrósł o 0,6 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Wskaźnik zbliżył się do umownej granicy (wyznaczonej na podstawie danych historycznych) pomiędzy deflacją a inflacją.

d3rtdp3
d3rtdp3

"Wszystkie składowe wskaźnika w tym miesiącu wskazywały na wyższe prawdopodobieństwo wzrostu cen niż ich dalszego spadku. Biorąc pod uwagę wyprzedzenia wskaźnika w stosunku do raportowanych danych na temat CPI, można przypuszczać, iż na przełomie bieżącego i przyszłego roku deflacja odpuści. Istotne dla kształtowania się zmian cen konsumpcyjnych będą w najbliższym czasie ceny ropy naftowej oraz kurs złotego. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się inflacji będzie również spodziewany w drugiej połowie br. wzrost konsumpcji indywidualnej" - czytamy w raporcie.

Po raz pierwszy od ponad roku tendencje do podnoszenia cen występują wśród firm powyżej 250 pracowników. Może to wpłynąć na tempo przechodzenia z deflacji do inflacji, jak zauważa BIEC. Najwięcej firm planujących wzrost cen obserwowany jest wśród producentów metali oraz w przetwórstwie ropy naftowej. Wśród konsumentów odsetek tych, którzy spodziewają się wzrostu cen zrównał się z odsetkiem osób spodziewających się dalszych obniżek.

"Dodatkowym czynnikiem o charakterze krajowym, który może wzmocnić efekt podnoszenia cen surowców, jest kurs złotego. Jego dalsze osłabianie sprzyjać będzie szybszemu przechodzeniu ze stanu deflacji do inflacji. W ciągu ostatniego roku złoty stracił ponad 8%, szczególnie szybko osłabiając się w ostatnich miesiącach" - czytamy dalej.

Wzrost cen surowców (w maju wg IMF ceny ropy naftowej wzrosły o 12%) oraz wyższe koszty pracy ( od początku tego roku wzrosły o 9%) oznaczają dla firm utratę sporej części zaplanowanej marży, co wpływa na chęci przedsiębiorców do podnoszenia cen.

(ISBnews)

d3rtdp3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rtdp3