Trwa ładowanie...
dig6zgx
dig6zgx

BIEC: WRP spadł w lutym, tendencja spadku bezrobocia utrzymuje się

Warszawa, 01.03.2017 (ISBnews) - Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - ponownie spadł m/m w lutym 2017 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dig6zgx

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w lutym br. kontynuuje tendencję spadkową. Skala spadku była nieznacznie mniejsza niż przed miesiącem, ale istotnie większa w porównaniu do ostatnich miesięcy ubiegłego roku, oraz do zmian, które zaszły w analogicznych miesiącach lat poprzednich. Zmiany te potwierdzają umacnianie się roli pracownika na rynku pracy oraz zapowiadają dalszy spadek stopy bezrobocia" - czytamy w raporcie.

Cztery składowe wskaźnika oddziałuje w kierunku jego spadku, prognozując dalszą poprawę na rynku pracy.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec stycznia 2017 r. wyniosła 8,6%, czyli wzrosła o 0,3 pkt proc. wobec danych za grudzień. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu stycznia br. wyniosła 1 397,1 tys. wobec 1 335,2 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 647,5 tys. przed rokiem.

dig6zgx

Duże firmy (250 i więcej pracujących) zamierzają zwiększać zatrudnienie, małe i średnie firmy zapowiadają raczej zwolnienia, wynika z raportu BIEC. W ujęciu branżowym największe pozytywne zmiany przewidywane są w branży motoryzacyjnej, IT, oraz branży meblarskiej. Redukcje zatrudnienia zapowiadają głównie producenci odzieży oraz wyrobów tekstylnych, czytamy w materiale.

"Liczba osób zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy zmalała w styczniu br.o około 3%. Od trzech miesięcy osób zwalnianych w ten sposób ubywa szybciej niż w pierwszej połowie ubiegłego roku. Jednocześnie wzrosła liczba bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Zmiany dotknęły głównie: bezrobotnych młodych, bezrobotnych powyżej 50 roku życia, oraz długotrwale bezrobotnych" - podano w raporcie.

(ISBnews)

dig6zgx

Podziel się opinią

Share
dig6zgx
dig6zgx