Trwa ładowanie...
dt9q631
28-07-2014 10:22

BIEC: WWK wzrósł o 0,5 pkt, ale opinie nt. perspektyw PKB mogą się pogorszyć

Warszawa, 28.07.2014 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w lipcu br. wzrósł o 0,5 pkt m/m do 153,4 pkt, ale wskaźnik znajduje się wciąż poniżej swego lokalnego szczytu z kwietnia br., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy wskazują, że należy liczyć się z możliwością pogorszenia opinii na temat perspektyw rozwojowych gospodarki w najbliższych miesiącach.

dt9q631
dt9q631

"Pomimo lipcowej poprawy, wskaźnik znajduje się obecnie poniżej swego lokalnego szczytu z kwietnia br. Ponadto, jego miary pomocnicze, informujące i sile wzrostu i o stopniu rozprzestrzeniania się pozytywnych lub negatywnych tendencji już od kilku miesięcy wskazują na wytracanie impetu gospodarki" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu pięć działało w kierunku jego wzrostu, wpływ jednej składowej był neutralny zaś dwie składowe działały w kierunku spadku.

"Najbardziej niepokoi ograniczenie tempa napływu nowych zamówień trafiających do przedsiębiorstw. Zjawisko to sygnalizują menedżerowie firm trzeci miesiąc z rzędu. Dotyczyło ono przede wszystkim zamówień od odbiorców zagranicznych a w nieco mniejszym stopniu zamówień krajowych. O ile w przypadku zamówień ogółem jedynie 5 spośród 22 branż wskazuje na ich spadek, to w przypadku zamówień zagranicznych spadek zamówień dotyczy 11 branż" - napisano także.

BIEC zwraca też uwagę, że spowolnieniu w napływie nowych zamówień i w konsekwencji słabszej dynamice produkcji towarzyszy wzrost zapasów wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw.

dt9q631

"Wolniejszy napływ zamówień oraz słabsza dynamika produkcji nie przełożyły się jeszcze na pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Oceny na ten temat są zbliżone do tych sprzed miesiąca. Jednak już miesiąc wcześniej przedsiębiorcy uznali, że stan finansów w zarządzanych przez nich przedsiębiorstwach pogorszył się. Trzy czynniki w ostatnich miesiącach wskazują na perspektywę pogorszenia staniu finansów firm w trzecim kwartale br. Są to rosnące koszty utrzymywania zapasów, wzrost jednostkowych kosztów pracy oraz deflacja cen producentów" - czytamy dalej.

Wpływ pięciu składowych działających w kierunku wzrostu wskaźnika był bardzo umiarkowany. Najsilniejszy wpływ miały pozytywne nastroje na temat perspektyw rozwojowych gospodarki.

"Biorąc jednak pod uwagę pogorszenie się tych nastrojów z ubiegłego miesiąca i bardzo umiarkowany wzrost, nie przekraczający ostatniego lokalnego szczytu z kwietnia br. oraz niekorzystne działanie czynników popytowych, należy liczyć się z możliwością pogorszenia opinii na temat perspektyw rozwojowych gospodarki w najbliższych miesiącach" - wskazuje BIEC.

(ISBnews)

dt9q631
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt9q631