Trwa ładowanie...
d2wj15s

BIEC: WWK wzrósł o 1,2 pkt, co zapowiada silniejsze odbicie gospodarki

Warszawa, 26.02.2015 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w lutym br. wzrósł o 1,2 pkt m/m do 157 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy wskazują, że wzrosły szanse na nieco szybszy wzrost gospodarki w drugim półroczu.

Share
d2wj15s

"Był to drugi od października ub. roku tak poważny wzrost. Tym samym wskaźnik nie tylko odrobił stratę z ubiegłego miesiąca, ale ponownie wzrosły szanse na nieco szybszy wzrost gospodarki w drugim półroczu. Największe ryzyko związane jest z geopolityczną niepewnością w naszym najbliższym otoczeniu i niepewnością co do przebiegu ożywienia u naszych głównych europejskich partnerów handlowych" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu pięć działało w kierunku jego wzrostu, jedna była neutralna a dwie oddziaływały w kierunku jego spadku.

"Najsilniejsza poprawa nastąpiła w ocenie ogólnej sytuacji w firmach. Od kwietnia ub. roku wśród menedżerów przedsiębiorstw przeważają optymiści, a ich udział w badanej grupie w ostatnich miesiącach nieco zwiększył się. Najwięcej optymizmu wykazują przedstawiciele największych przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników - co piąty badany uważa, że ogólna ekonomiczna sytuacja firmy jest lepsza niż przed miesiącem" - podaje BIEC.

d2wj15s

Zdecydowanie gorsze są oceny przedstawicieli najmniejszych przedsiębiorstw zatrudniających do 50 pracowników. W tej grupie firm cały czas przeważają pesymiści uznający, że ekonomiczna kondycja ich firm pogarsza się.

Na poprawę ocen co do kondycji przedsiębiorstw miały zapewne wpływ zamówienia, które napływały nieco szybciej niż przed miesiącem. Poprawa nie jest na razie znacząca, jednak warto odnotować, że napływ zamówień choć bardzo powoli ale zwiększa się systematycznie od października ub. roku, podkreślono w materiale.

(ISBnews)

d2wj15s

Podziel się opinią

Share
d2wj15s
d2wj15s