Trwa ładowanie...
d3zorcq

Bielecki: dodatkowa składka wolna od podatku - na OFE lub TFI

Dodatkowa składka emerytalna, która byłaby wolna od podatku, będzie mogła trafiać nie tylko do Otwartych Funduszy Emerytalnych, ale również do Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - powiedział szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki.
Share
Bielecki: dodatkowa składka wolna od podatku - na OFE lub TFI
Fot: WP.pl/Jan Kaliński
d3zorcq

Premier Donald Tusk prezentując w czwartek założenia zmian w systemie emerytalnym poinformował, że Otwarte Fundusze Emerytalne będą otrzymywać 2,3 proc. składek zamiast 7,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne konta osobiste zarządzane przez ZUS - dzięki temu OFE nie będą zwiększać długu państwa. Rząd chce równocześnie wprowadzić system dobrowolny - "na początek 2 proc., potem 3 proc., a od 2017 r. 4 proc. dodatkowego ubezpieczenia" - powiedział szef rządu. Zaznaczył, że będzie to odpisane od podstawy opodatkowania.

Bielecki powiedział w czwartek w TVN24, że do uzgodnienia pozostaje, jak 5-proc. składka, która będzie trafiała na subkonto w ZUS, będzie waloryzowana i czy ta część składki będzie dziedziczona - jak obecnie dziedziczone są wpłaty na OFE.

- Pracowaliśmy nad tym do dzisiaj, by mieć stanowisko całego rządu, by wszyscy byli przekonani, że to rozwiązanie korzystne dla finansów publicznych, uodparniające nas przed efektem domina i uczciwe dla przyszłych emerytów. Dodatkowo namawia do tego, że trzeba oszczędzać, byśmy mieli wyższą emeryturę - powiedział Bielecki.

d3zorcq

- W roku podatkowym myślę o swojej przyszłości i odkładam - albo w towarzystwie emerytalnym, albo towarzystwie funduszy inwestycyjnych - podkreślił szef Rady Gospodarczej. - OFE będą mogły też wyjść z nową ofertą - te 2,3 proc. składki za pisemną zgodą będzie można inwestować w sposób bardziej agresywny, a nie zrównoważony, jak obecnie - mówił.

Bielecki ocenił, że na zaprezentowanych w czwartek propozycjach zmian budżet w przyszłym roku może zyskać, czyli zmniejszyć swój deficyt o ok. 1 pkt proc. - 0,8-0,9 proc., liczone według statystyki unijnej - powiedział. - Zakładając, że parlament uchwali te zmiany nie wcześniej jak w kwietniu, będzie to 12-14 mld zł mniej gotówki wytransferowanej do OFE - podkreślił.

Wyjaśnił, że zmiana ustawy może najwcześniej nastąpić w kwietniu i będzie obowiązywała trzy kwartały 2011 r. Natomiast zmiana podatkowa nie może nastąpić w trakcie roku, więc powinna nastąpić dopiero od 2012 r. i wtedy będzie można dokonywać odpisów podatkowych od dodatkowej składki - powiedział.

- Interesujące jest pytanie, jaka będzie reakcja parlamentu, jak się będą rozkładały głosy w parlamencie odnośnie tego modelu, ale rozumiem, że rząd ma tu większość - powiedział szef Rady Gospodarczej.

d3zorcq

Podziel się opinią

Share
d3zorcq
d3zorcq