Trwa ładowanie...

Emeryt z Zabrza nigdy nie był na L4. Dostaje rekordową emeryturę

W 2024 r. aż 300 tys. Polaków zyska prawa emerytalne. Niewiele osób jednak pamięta, że na wysokość emerytury wpływa m.in. czas przebywania na urlopie bezpłatnym oraz na zwolnieniu lekarskim, podczas którego pobiera się zasiłek chorobowy. Emeryt z Zabrza przez całe zawodowe życie nigdy nie był na zwolnieniu lekarskim. Bierze najwyższą emeryturę w Polsce.

Osoby biorące L4 muszą liczyć się z mniejszą emeryturąOsoby biorące L4 muszą liczyć się z mniejszą emeryturąŹródło: Adobe Stock, fot: Tomasz Warszewski
d3lbxsx
d3lbxsx

Z danych ZUS-u wynika też, że największy odsetek emerytur (13,8 proc.) to świadczenia w przedziale od 2,2 zł do 2,6 tys. zł. Na wysokość emerytur wpływa głównie czas aktywności zawodowej, a co za tym idzie, okresy, w których składki są wpłacane lub nie. Najważniejsze jednak przy wyliczaniu wysokości świadczenia są okresy składkowe, czyli takie, podczas których na konto ZUS odprowadzone są składki na ubezpieczenie emerytalne - przypomina biznes.interia.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Stopy procentowe. Prof. Marek Belka: RPP w końcu podjęła dobrą decyzję

L4 i urlop obniży emeryturę

Podczas przebywania na zwolnieniu chorobowym nie są pobierane składki na ubezpieczenie emerytalne, które stanowią podstawę emerytury. Wówczas kwota ta na koncie ZUS nie zwiększa się, więc również wysokość świadczenia nie rośnie. Wniosek jest jeden: częste i długie przebywanie na L4 zmniejsza przyszłą emeryturę - informuje serwis.

d3lbxsx

Podobnie wygląda to w przypadku zasiłku opiekuńczym, czy świadczenia rehabilitacyjnego. Na wysokość przyszłej emerytury wpływa także okres przebywania na zasiłku dla bezrobotnych, a także czas pobierania zasiłków szkoleniowych czy stypendiów. Wtedy również nie są pobierane składki na ubezpieczenie emerytalne.

Przebywania na urlopie bezpłatnym ma także duży wpływ na wysokość przyszłej emerytury - czytamy w artykule biznes.interia.pl.

Emeryt bogacz z Zabrza

Najwyższą emeryturę w Polsce pobiera senior z Zabrza. Otrzymuje on świadczenie w wysokości 43 412 zł brutto. Jego emerytura jest zatem dwukrotnie wyższa niż pensja premiera Mateusza Morawieckiego, który co miesiąc pobiera 21 tys. zł brutto.

Mężczyzna przepracował 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni i przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat. Co ciekawe, przez cały ten czas ani razu nie wziął zwolnienia lekarskiego - przekazała śląska rzeczniczka ZUS Beata Kopczyńska.

d3lbxsx

Z drugą najwyższą emeryturą w Polsce uplasował się emeryt z Poznania. Wielkopolanin otrzymuje z ZUS 31 726 zł brutto miesięcznie. Podium zamyka emerytka z Bydgoszczy, której świadczenie wynosi 30 844 zł brutto.

Kolejne, najwyższe emerytury w Polsce wynoszą już poniżej 30 tys. zł. Senior z Gdańska otrzymuje 29 892 zł brutto emerytury, pan z Wrocławia 29 877 zł brutto świadczenia, a mieszkaniec Lublina - 29 342 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3lbxsx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lbxsx