BIK prognozuje, że w 2011 roku wyda bankom ponad 43 mln raportów (wywiad)
Biuro Informacji Kredytowej prognozuje, że w 2011 roku udostępni bankom ponad 43 mln raportów, czyli więcej niż w 2010 roku.
Raportów związanych z bieżącą aktywnością kredytową banków wydanych może być kilka procent więcej - poinformował PAP Krzysztof Markowski, prezes BIK.
- Budując plany na 2011 rok zakładaliśmy, że udostępnimy ponad 43 mln raportów, czyli więcej niż w 2010 roku - powiedział PAP Markowski.
- Zakładamy niewielki, kilkuprocentowy przyrost raportów związanych z bieżącą aktywnością kredytową banków. Zapowiedzi banków nie wskazują na duży nacisk na wzrost akcji kredytowej w 2011 roku. Uważamy, że tendencja dużego zainteresowania raportami monitorującymi będzie się utrzymywała. Wzrost ogólnej liczby raportów odbędzie się nastąpi głównie dzięki wzrostowi raportów monitorujących - dodał.
Łącznie w 2010 roku banki złożyły do BIK 42,8 mln zapytań o raporty kredytowe, a w samym grudniu ponad 6 mln sztuk.
- Raportów związanych z bieżącą aktywnością banków wydano w 2010 roku 19,9 mln sztuk, czyli około przeciętnie 1,6 mln miesięcznie. W 2009 roku tych raportów było miesięcznie 1,4 mln, czyli mamy wzrost o kilkanaście procent - powiedział Markowski.
- Widać, że rynek kredytów konsumpcyjnych w 2010 roku drgnął, rynek zaczął się odbudowywać, ale nie mamy takiej dynamiki jak kilka lat wcześniej - dodał.
Prezes poinformował, że samych raportów monitorujących w 2010 roku wydano 22,8 mln.
- Wzrost skali zapytań jest tutaj ogromny; dynamika była zdecydowanie większa, ponad 100-procentowa - dodał.
Prezes zwrócił uwagę, że 2010 rok był pierwszym, w którym pobrano więcej raportów monitorujących niż raportów on-line, związanych z bieżącą działalnością kredytową.
O ile w 2009 roku udział tych zapytań wynosił 40 proc. w całej puli raportów, to w 2010 roku wzrósł do 53,4 proc.
- W 2010 roku po zmieniła się struktura udostępnionych raportów. Obecnie bardzo duży udział mają zapytania, które wiążą się z monitorowaniem portfela kredytowego - powiedział Markowski.
- Duże zainteresowanie banków tymi raportami wynika z jednej strony ze zwiększonych wymogów nałożonych na banki przez nadzór, a po drugie ze zmian w politykach banków dotyczących oceny istniejącego portfela kredytowego - powiedział Markowski.
Prezes poinformował, że użytkownikami systemu BIK jest obecnie ponad 630 podmiotów.
- Pod koniec 2010 roku użytkowników systemu było ponad 630, z czego ponad 40 stanowiły banki komercyjne. W ostatnich dwóch latach nastąpił szczególnie duży wzrost liczby banków z sektora bankowości spółdzielczej wśród użytkowników systemu BIK. Na koniec 2010 było ich 524, podczas gdy w 2009 roku 402 - powiedział Markowski.
Biuro Informacji Kredytowej gromadzi, przetwarza i dystrybuuje dane, w formie raportów kredytowych, o historii kredytowej klientów banków.(PAP)
seb/ ana/