Trwa ładowanie...
komornik

Biorą się za komorników

W 2012 r. średni miesięczny dochód komornika wynosił 46 tys. zł. Jedynie w ośmiu spośród 238 rewirów komorniczych nie przekraczał wynagrodzenia sędziego Sądu Najwyższego
Share
Biorą się za komorników
Źródło: © Pakhnyushchyy - Fotolia.com
d1uwuyq

*Średni miesięczny dochód komornika w 2012 r. wynosił ok. 46 000 zł, podaje "Rzeczpospolita". Jedynie w ośmiu spośród 238 rewirów komorniczych nie przekraczał wynagrodzenia sędziego Sądu Najwyższego. Posłowie chcą obniżyć opłaty komornicze. To oznacza, że mogą się zmniejszyć ich gigantyczne przychody (według szacunków nawet o 23 proc.). *

Na wszystkich pozostałych obszarach komornicy uzyskiwali dochody wyższe, często kilka, a nawet kilkadziesiąt razy, nieraz mimo bardzo niskiej skuteczności swej pracy. To wnioski z najnowszego opracowania Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Wykonano go w związku z sejmowymi pracami nad projektem (posłów PO) nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która przewiduje znaczne obniżki opłat komorniczych.

Projekt nie podoba się Krajowej Radzie Komorniczej. Jej prezes - Rafał Fronczek - twierdzi, że pomysł posłów może doprowadzić szereg kancelarii do zapaści. W ostatnich dwóch latach pogorszyła się sytuacja finansowa wielu z nich ( zwiększyła się liczba kancelarii, a wpływy ze spraw zmalały).

d1uwuyq

Kancelarie komornicze różnią się między sobą liczbą, efektywnością przeprowadzania spraw, jak i dochodami. Bywa, że komornik w mniejszej miejscowości zarabia miesięcznie w granicach średniej krajowej, gdy tymczasem w metropolii jego dochody sięgają nawet 50 000 zł miesięcznie.

Na przychód kancelarii składają się ustawowo ustalone opłaty egzekucyjne i zwrot kosztów prowadzenia egzekucji. Projekt poselski przewiduje natomiast m.in. obniżenie najbardziej ogólnej stawki komorniczej z 15 proc. do 10 proc. wyegzekwowanego świadczenia oraz obniżenie najniższego progu opłaty z 1/10 do 1/20 przeciętnej pensji. Po przyjęciu nowelizacji, komornicy mieliby o 23 proc. mniejsze przychody.

Dodajmy też, że w 1997 r. komornicy mieli ponad 831 tys. spraw i 30-proc. skuteczność odzyskiwania długów, a w 2007 r. nawet 36-proc. Rok temu było już prawie 5 mln spraw, ale skuteczność spadła do 22 proc. Po części wynika to z tego, że do 2012 r. załatwioną sprawą były też te, w których dokonano 3 spłat na konto komornika. Jeśli więc chciał on podnieść swoją skuteczność, dłużnik wpłacał np. 3 razy po 1 zł.

Przypomnijmy też dla porównania, że pensja zasadnicza sędziego sądu apelacyjnego – według portalu Wynagrodzenia.pl - może wynieść maksymalnie 11 668 zł brutto miesięcznie. Sędziowie sądu okręgowego mogą otrzymać 10 549 zł brutto, a sędziowie pracujący w sądzie rejonowym - 9031 zł brutto płacy zasadniczej. Z kolei sędziowie Sądu Najwyższego otrzymywali w 2011 roku podstawową pensję w wysokości 13 207 zł. W związku z pełnioną funkcją przysługują im też dodatki (np. w 2011 r. pierwszy prezes Sądu Najwyższego mógł liczyć na 3837 zł dodatku funkcyjnego).

Interesujące oferty pracy z Twojej okolicy. Kliknij i sprawdź!

d1uwuyq

Podziel się opinią

Share
d1uwuyq
d1uwuyq