Trwa ładowanie...
12-12-2014 15:37

Biskup nie może być ekspertem od polityki

Hierarchowie wychodzą z komitetu PiS, ale Kościół zapłaci za to dużą cenę.

Biskup nie może być ekspertem od politykiŹródło: Rzeczpospolita, fot: Rzeczpospolita
dbdp0ue
dbdp0ue

Lepiej późno niż wcale - tak można jednym zdaniem podsumować fakt, że wszyscy biskupi wycofali się komitetu honorowego marszu w obronie demokracji i wolności mediów, który w sobotę organizuje PiS. Niesmak jednak pozostał, a cena jaką przyjdzie zapłacić Kościołowi za kilkudniowy pobyt hierarchów w komitecie będzie niestety duża.

Od początku wiadomym było, że marsz PiS w rocznicę stanu wojennego to manifestacja czysto polityczna. Nie od dziś także wiadomo, że Jarosław Kaczyński (przy całym szacunku do jego osoby) wszelkimi możliwymi metodami usiłuje instrumentalnie wykorzystać autorytet Kościoła do doraźnej walki politycznej.

Chciałbym wierzyć w to, że obecność najważniejszych polityków tej partii na największych uroczystościach kościelnych, urodzinach Radia Maryja, itp. autentycznie wypływa z głębokiej wiary. Coraz częściej odnoszę jednak wrażenie, że w PiS panuje przekonanie, że w kościele trzeba bywać, bo jest to konieczne do budowy wizerunku. Czy takich miał na myśli Jezus, gdy mówił: „Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać"? Nie wiem.

Problemem dużej części księży w Polsce - w tym oczywiście także biskupów - jest to, że tego nie dostrzegają. A tak chyba stało się w przypadku tego marszu. Zabrakło wyobraźni, rozeznania sytuacji, wrażliwości. Biskup, jak każdy Polak, ma prawo do posiadania własnych poglądów politycznych, swobodnej wypowiedzi. Nie może jednak swoim nazwiskiem firmować działań jednej określonej partii politycznej. Ma być tym, który dba o jedność. I tym właśnie słowem umotywowano wyjście biskupów z komitetu. Bo Kościół ma być jednością - niezależnie od tego po której stronie sceny politycznej sytuują się sympatie poszczególnych jego członków. A w tej jedności pasterze mają dbać o życie duchowe wszystkich członków Kościoła.

dbdp0ue

Doskonale wyraził to przed kilkoma laty papież Benedykt XVI. Podczas pielgrzymki do Polski w 2006 roku w warszawskiej katedrze powiedział m.in. takie słowa: "Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego".

Całe szczęście, że biskupi to zrozumieli. Szkoda jedynie, że zrobili to pod naciskiem opinii publicznej i po interwencji nuncjusza apostolskiego. Ten kilkudniowy pobyt, podkreślmy: zaledwie pięciu biskupów (wszystkich w Polsce jest ponad 140) w komitecie honorowym marszu PiS, będzie miał oczywiście dalekosiężne skutki. Dla części mediów stanie się idealnym przykładem na potwierdzenie tezy, że Kościół jednak usiłuje się wtrącać do polityki. Że jest wewnętrznie podzielony na ten „toruński" i ten „łagiewnicki". Część wiernych zrażona takim postępowaniem hierarchii od Kościoła się odwróci. A o odbudowanie zaufania - w sytuacji, gdy mówi się o postępującej sekularyzacji - będzie bardzo trudne.

dbdp0ue
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbdp0ue