Trwa ładowanie...
d2y0obx

Biznesmeni z Chin chcą zacieśnić współpracę z Polską

Ponad 100 przedsiębiorców z chińskiej prowincji Zhejiang przyjechało do Polski, by nawiązać kontakty z polskim biznesem - poinformował we wtorek gubernator prowincji Zhejiang Li Qiang. Chińskie firmy reprezentują m.in. sektor rolniczy, maszynowy i elektroniczny.

Share
d2y0obx

"Ponad 100 przedsiębiorców z prowincji Zhejiang reprezentuje m.in. rolnictwo, usługi, przemysł motoryzacyjny, elektroniczny i odzieżowy. Są to przedsiębiorcy, którzy realizują politykę wyjścia na świat, posiadają duży potencjał. Mają doświadczenie i chęć współpracy z partnerami zagranicznymi. Mamy nadzieję, że nasza wizyta w Warszawie przełoży się na jeszcze głębszą współpracę z polskimi partnerami" - powiedział gubernator Li Qiang podczas forum "Zhejiang (China) - Poland Matchmaking Forum".

Organizatorami spotkania byli China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT) oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) we współpracy z Ambasadą Chin.

Gubernator prowincji Zhejiang powiedział, że chińscy biznesmeni duży nacisk kładą na rozwój elektroniki, nowoczesnych technologii, a także usług. Dodał, że 36 polskich firm już zainwestowało w prowincji Zhejiang.

d2y0obx

"Chcemy rozwijać na sprawiedliwych zasadach współpracę z zagranicą. Stwarzamy dobre warunki do inwestowania w naszej prowincji dla przedsiębiorców z zagranicy. Wspieramy zarówno inwestorów zagranicznych, jak też zachęcamy naszych przedsiębiorców do inwestycji za granicą. To chcemy przekazać polskim przedsiębiorcom. Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pozwoli zacieśnić naszą współpracę gospodarczo-handlową, co się przełoży na stworzenie nowych miejsc pracy" - powiedział gubernator.

Gubernator poinformował, że prowincja Zhejiang jest wysoko rozwiniętą prowincją w Chinach. Mieszka w niej ponad 50 mln osób, jej powierzchnia to 100 tys. km kwadratowych, co oznacza, że ponad 500 osób przypada na kilometr kwadratowy. "Z zazdrością patrzymy na olbrzymie przestrzenie, jakie posiada Polska" - zażartował gubernator.

Dodał, że prowincja wytwarza ok. 7 proc. PKB Chin. Na jej terenie znajduje się pond 3 mln 700 tys. przedsiębiorców - na 15 mieszkańców prowincji przypada jedno przedsiębiorstwo. Jest to największy wskaźnik ze wszystkich prowincji chińskich. Jak przekazał, Chińczycy z tej prowincji bardzo często wyjeżdżają za granicę, gdzie rozwijają swój biznes - według danych dotyczy to ponad 8 mln Chińczyków.

"Bardzo wiele przedsiębiorstw, które zakładają, jest w Europie. Dużo mieszkańców naszej prowincji założyło firmy w Europie Zachodniej, w Środkowo-Wschodniej jest ich stosunków mniej, ale mamy nadzieję, że to dzisiejsze forum przyczyni się do tego, że jeszcze więcej Chińczyków zainwestuje w Polsce, a polscy biznesmeni zainwestują w naszej prowincji" - powiedział gubernator.

d2y0obx

Przekazał, że obroty handlowe za 2013 r. to ponad 300 mld dol., w tym eksport ponad 200 mld dol., co stanowi ponad 10 proc. eksportu Chin.

"Jeżeli chodzi o obroty między Chinami, a Polską, to 5 proc. dotyczy prowincji Zhejiang. Można powiedzieć, że nasza prowincja jest jednym z ważniejszych chińskich partnerów, jeżeli chodzi o obroty z Polską" - powiedział.

Szef PAIiIZ-u Sławomir Majman powiedział, że przedstawiciele chińskiego biznesu muszą mieć świadomość, że przyjechali do optymistycznej części Europy - kraju, który zwyciężył globalny kryzysu gospodarczy. "Chcemy, by chińskie firmy, w większym niż do tej pory stopniu, uczestniczyły w procesie ponownej industrializacji Polski, uprzemysłowiona naszego kraju" - powiedział Majman.

d2y0obx

Podziel się opinią

Share
d2y0obx
d2y0obx