Trwa ładowanie...

Błaszczak ukarany. Grzywna za dezubekizację

Mariusz Błaszczak nie spieszy się z rozpatrywaniem odwołań osób objętych tzw. ustawą dezubekizacyjną. Warszawski Sąd Administracyjny mówi o rażącym naruszeniu prawa i karze ministra grzywną. Ma zapłacić 200 zł.

Share
Błaszczak ukarany. Grzywna za dezubekizację
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Kuba Atys
di5zb65

Z interwencją do sądu zwrócił się emerytowany policjant, któremu z godnie z nowymi przepisami drastycznie obcięto emeryturę. Chciał, żeby w jego przypadku minister spraw wewnętrznych odstąpił od stosowania ustawy - taką możliwość daje art. 8a ustawy. Minister może to zrobić, jeśli emeryt przed 31 lipca 1990 roku pełnił służbę krótkotrwale oraz rzetelnie wykonywał swoje zadania i obowiązki, zasłużył się wolnej Polsce. Sprawę opisuje "Gazeta Wyborcza".

Policjant zwrócił się w tej sprawie do Błaszczaka w styczniu 2017 roku. Jednak minister mu nie odpowiedział. Dlatego zgłosił sprawę do sądu. Ten, wyrokiem z 27 października, przyznał funkcjonariuszowi rację. - Stwierdził, że "bezczynność organu [czyli Błaszczaka] miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa" - czytamy w "GW". Sąd nałożył na ministra grzywnę wysokości... 200 zł. Zobowiązał go też do udzielenia odpowiedzi w ciągu miesiąca

di5zb65

Resort sprawy nie komentuje - czeka na uzasadnienie orzeczenia sądu. Tymczasem sprawa dotyczy znacznie większej liczby osób objętych ustawą. Według dziennikarzy "GW" w podobny sposób odwołało się do ministra około 8 tysięcy funkcjonariuszy, jednak resort przekłada termin udzielenia odpowiedzi.

- Resort Błaszczaka przekroczył wszelkie ramy czasowe obowiązujące w takich sprawach, a przedłużanie czasu ogłoszenie decyzji jest działaniem samowolnym i może być podważane przez sądy - czytamy w "GW".
Tak zwana ustawa dezuekizacyjna weszła w życie w październiku. Dotyczy ok. 40 tysięcy osób: byłych funkcjonariuszy bezpieki, ale też osób, które miały cokolwiek wspólnego z aparatem bezpieczeństwa i służbami PRL. Nowa wysokość emerytury nie może przekroczyć 2100 zł brutto. W przypadku renty jest to 1600 zł.

Polityczna kariera Mariusza Błaszczaka

Ustawa budzi duże kontrowersje. Niedawno opisaliśmy w Wirtualnej Polsce przypadek Lidii Janickiej, matki generała Mariana Janickiego, szefa Biura Ochrony Rządu za rządów PO. Ustawa spowodowała, że emerytura kobiety - od urodzenia inwalidki - stopniała do 850 zł miesięcznie.

di5zb65

Internauci nie pozostają obojętni wobec problemu i wytykają rządzącym hipokryzję.

Pojawiają się też zarzuty, że ustawa dotyka zbyt wielu osób, które nie miały z opresyjnym systemem niczego wspólnego.

di5zb65

Podziel się opinią

Share
di5zb65
di5zb65