Trwa ładowanie...

Bliski koniec rajskiego biznesu na Cyprze

Od przyszłego roku ma się zmienić umowa podatkowa z Cyprem. Zostaną z niej wykreślone korzystne zasady opodatkowania dywidend i pensji menedżerów.

Bliski koniec rajskiego biznesu na CyprzeŹródło: Jupiterimages
d1jrblr
d1jrblr

Ministerstwo Finansów renegocjowało umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem.

- Przede wszystkim zależało nam na usunięciu z tej umowy niekorzystnych zapisów zawierających podatkowe zachęty do zakładania fikcyjnych spółek za granicą (tzw. klauzuli tax sparing) - powiedział "Rz" wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Po zmianie umowy polsko-cypryjskiej osoby, które otrzymają dywidendę z cypryjskiej spółki zapłacą 19 proc. podatku. Obecnie taka dywidenda opodatkowana jest stawką 9 proc. Dla porównania wypłata z polskiej spółki jest objęta stawką 19 proc.

Resort finansów chce też zmienić zasady rozliczania menedżerów spółek, którzy nie są na Cyprze rezydentami. Obecnie mogą oni uniknąć podatku, gdyż Cypr nie pobiera daniny od ich wynagrodzeń (tzw. director’s free), a w Polsce są one wyłączone z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

d1jrblr

- To były nasze dwa główne postulaty, które zostały uwzględnione przez stronę cypryjską. Oznacza to, że zakładanie spółek na Cyprze przestanie wkrótce przynosić takie korzyści podatkowe jak dotychczas - mówi wiceminister Grabowski.

Jak podkreśla, w wypadku umowy podatkowej oba państwa strony umowy muszą osiągać porównywalne korzyści z jej istnienia.
- Z zadowoleniem przyjmujemy, że druga strona też tak to ocenia - powiedział wiceminister.

Jeśli przed końcem roku zakończy się procedura notyfikacyjna, to nowe zmienione zasady mogą obowiązywać już od 1 stycznia 2012 r.
- To niewątpliwie sukces dla Ministerstwa Finansów, które wynegocjowało wszystkie zakładane zmiany - mówi Józef Banach, radca prawny, wspólnik w kancelarii InCorpore Banach Iniewski i Partnerzy.

Według niego, liczbę spółek założonych dotychczas przez Polaków na Cyprze można szacować w tysiącach. Wykorzystanie struktur cypryjskich jest powszechnie stosowanym sposobem optymalizacji, dość tanim i dostępnym nawet dla niewielkich podmiotów.

- Czy po zmianie umowy zakładanie tam firm przestanie być opłacalne? Korzyści nadal będą, ale o wiele mniejsze i trudniej dostępne niż dotychczas. Nie wiadomo, czy zmiany wejdą życie z początkiem 2012 r. Oba kraje musiałyby wcześniej zakończyć procedurę ratyfikacyjną, a czasu nie pozostało zbyt wiele - dodaje Józef Banach.

mpa

d1jrblr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jrblr