Trwa ładowanie...

Bloger oskarżony przez Owsiaka skazany na grzywnę w apelacji. Pozostałe dwa zarzuty oddalone

Sąd Okręgowy w Legnicy skazał w czwartek blogera Piotr W. na karę grzywny za znieważanie szefa WOŚP Jerzego Owsiaka. Zmienił tym samym wyrok sądu pierwszej instancji, który odstąpił od wymierzenia kary blogerowi. Wyrok sądu jest prawomocny.

Share
Bloger oskarżony przez Owsiaka skazany na grzywnę w apelacji. Pozostałe dwa zarzuty oddalone
Źródło: Wikimedia (CC BY-SA 3.0), Fot: Zorro2212
d4h3fxv

Sąd Okręgowy w Legnicy skazał w czwartek blogera publikującego pod pseudonimem Matka Kurka na karę grzywny za znieważanie szefa WOŚP Jerzego Owsiaka. Zmienił tym samym wyrok sądu pierwszej instancji, który odstąpił od wymierzenia kary blogerowi. Jednocześnie podtrzymał orzeczenie pierwszej instancji uniewinniające blogera z dwóch z trzech zarzutów szefa WOŚP. Wyrok sądu jest prawomocny.

Jak poinformował PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Legnicy Jarosław Halikowski, sąd uznał blogera Piotra W. winnym znieważenia Jerzego Owsiaka poprzez nazwanie go w środkach masowego przekazu "hieną cmentarną" i "królem żebraków".

d4h3fxv

"Sąd zmienił w tym punkcie postanowienie sądu pierwszej instancji, który uznał blogera winnym, ale odstąpił od wymierzenia mu kary. Oskarżonemu wymierzył karę grzywny w wysokości 5 tys. zł" - powiedział sędzia Halikowski.

Owsiak pozwał blogera, piszącego pod pseudonimem MatkaKurka, za trzy zamieszczone w 2013 r. w internecie teksty: "Jerzy Owsiak - król żebraków i łgarzy, złoty melon sekty WOŚP", "Guru Owsiak w 11 lat wyjął 46 Złotych Melonów" oraz "Jerzy Owsiak, król żebraków i łgarzy pracuje na nowy tytuł - hiena cmentarna".

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oskarżył blogera o to, że w tekstach tych pomówił WOŚP i jego samego o przywłaszczenie pieniędzy pozyskiwanych z publicznej zbiórki. W prywatnym akcie oskarżenia zarzucił również blogerowi, że podał nierzetelne informacje o działalności WOŚP, przez co naraził fundację na utratę zaufania publicznego. Według oskarżyciela bloger znieważył też Owsiaka przez nazwanie go "guru sekt", "romskim maczo", "królem żebraków", czy "hieną cmentarną".

Zarząd WOŚP w oświadczeniu podkreślił, że wyrok legnickiego sądu "przywrócił wiarę w sprawiedliwość". "Sąd uznał, że oszczerstwa i obelgi rzucane przez blogera nie mieszczą się w granicach wolności słowa, a w krytyce działalności osób publicznych, nawet za pośrednictwem bloga i internetu, nie można dopuścić się personalnego ataku, szkalowania, momentami wulgarnego znieważania" - napisano w oświadczeniu.

d4h3fxv

Z kolei Matka Kurka na swoim blogu napisał w czwartek, że wszystkie ustalenia sądu pierwszej instancji zostały podtrzymane. "Jedynie za 'hienę cmentarną' i 'króla żebraków' sąd podniósł stawkę z 300 złotych do 5 tysięcy. Dla wielu będzie to zaskoczeniem, ale mnie taki wyrok sądu w całości satysfakcjonuje (...), bo to nie o słowa, ale fakty i czyny toczy się batalia" - napisał bloger.

"Jeśli określenie „hiena cmentarna” i „król żebraków” jest niedopuszczalne, to będę z pokorą nazywał działania Owsiaka brutalnym marketingiem z wykorzystaniem ludzkich tragedii i emocji dzieci, które nie otrzymały pełnej wiedzy na co idą pieniądze" - podkreślił bloger.

d4h3fxv

Podziel się opinią

Share
d4h3fxv
d4h3fxv