Trwa ładowanie...
d2u1407

BNP Paribas kupi od Rabobanku Bank BGŻ za 4,2 mld zł (opinia)

05.12. Warszawa (PAP/Bloomberg) - BNP Paribas Group przejmie od Rabobanku 98,5 proc. akcji Banku BGŻ za 4,2 mld zł. Analitycy oceniają, że wycena w transakcji nie odstaje od...

Share
d2u1407

05.12. Warszawa (PAP/Bloomberg) - BNP Paribas Group przejmie od Rabobanku 98,5 proc. akcji Banku BGŻ za 4,2 mld zł. Analitycy oceniają, że wycena w transakcji nie odstaje od oczekiwań, nie wiadomo jednak o skali ewentualnych synergii.

KAMIL STOLARSKI, BESI

"Z punktu widzenia BNP Paribas ważne jest, że w końcu zdecydowali się kupić dość w Polsce. Wcześniej mieli negatywne prognozy dotyczące polskiej gospodarki i rynku, ale jak tylko ich prognozy się zmieniły, to raptem kupili bank.

Jeśli chodzi o wycenę, to wydaje się że wycena na poziomie 1,2 wartości księgowej dla banku o ROE na poziomie ok. 5 proc. jest mniej więcej nieodstająca od tego, czego można się spodziewać na polskim rynku.

d2u1407

Ta cena 1 mld euro była już wcześniej podawana przez media, więc rynek zdążył się do niej przyzwyczaić. Trudno jednak ją oceniać, bo nie wiadomo, jak duże synergie mogą powstać po tej transakcji.

Po połączeniu nowy bank będzie miał udział w rynku wynoszący 4,3 proc. w Polsce - jej wielkość będzie podobna do Banku Millennium".

******** BNP Paribas podał, że finalizacja transakcji uzależniona jest m.in. od otrzymania koniecznych zgód regulatora.

W listopadzie BNP Paribas złożył niewiążącą ofertę zakupu BGŻ.

d2u1407

Wcześniej także UniCredit podawał, że chce kupić BGŻ od Rabobanku i złożył już w tej sprawie ofertę. Zainteresowanie zakupem BGŻ sygnalizował także Santander. Komisja Nadzoru Finansowego oceniała jednak, że inwestor ten powinien najpierw dokończyć poprzednią fuzję BZ WBK z Kredyt Bankiem. Według spekulacji prasowych, bankiem BGŻ zainteresowany był także m.in. Credit Agricole.

KNF informował wcześniej, że zobowiązania Grupy Rabobank dotyczące długoterminowej strategii funkcjonowania BGŻ są nadal aktualne. Rabobank zadeklarował w wezwaniu, że zamierza utrzymać BGŻ na GPW. Rabobank zadeklarował także zwiększenie free float nie później niż do połowy 2016 roku, do poziomu 25 proc., poprzez sprzedaż lub emisję nowych akcji

Po pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 roku zysk netto Banku BGŻ wzrósł o 73 proc. rdr do 134,3 mln zł. Kredyty i pożyczki netto udzielone klientom na koniec września 2013 roku wynosiły 26,3 mld zł, czyli pozostały na poziomie z końca 2012 roku. Z kolei zobowiązania wobec klientów wynosiły 25,8 mld zł, czyli od początku 2013 roku spadły o 4 proc.

Współczynnik wypłacalności Banku BGŻ po koniec września 2013 roku wynosił 13,1 proc.

BNP Paribas Bank Polska jest częścią międzynarodowej instytucji finansowej BNP Paribas. Podmiotem bezpośrednio dominującym BNP Paribas Banku Polska jest BNP Paribas Fortis, do którego należy 99,89 proc. akcji banku, z czego 81,62 proc. bezpośrednio, a 18,27 proc. za pośrednictwem Dominet. (PAP)

seb/ asa/

d2u1407

Podziel się opinią

Share
d2u1407
d2u1407