Bogdanka złoży skargę na decyzję sądu ws. odmowy na koncesję na K‑6 i K‑7

Warszawa, 14.11.2014 (ISBnews)  - Lubelski Węgiel Bogdanka w związku z otrzymaniem decyzji Ministerstwa Środowiska o utrzymaniu w mocy zaskarżonej przez spółkę decyzji o odmowie udzielenia koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża "Lubelskie Zagłębie Węglowe - obszar K-6 i K-7", niezwłocznie złoży skargę na tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, poinformował prezes Zbigniew Stopa.

14.11.2014 | aktual.: 14.11.2014 09:53

"Decyzja Ministerstwa Środowiska jest według nas wadliwa, dlatego też nie składamy broni w walce o koncesję na obszar K-6-7. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi deklaracjami, rozstrzygnięcie sporu znajdzie swój finał na drodze sądowej" - powiedział Stopa, cytowany w komunikacie.
W jego ocenie, przyznanie koncesji na K-6-7 naszej spółce to nie tylko rozwiązanie zapewniające zagospodarowanie nowych, perspektywicznych obszarów przez Bogdankę, dostarczającą ponad 25% węgla dla polskich elektrowni.

"To także gwarancja, że złoża w tym sąsiadującym z Bogdanką i rozpoznanym już obszarze zostałyby wykorzystane w sposób najbardziej efektywny i racjonalny, co leży przecież w żywotnym interesie Skarbu Państwa. Nie sposób zgodzić się także z przesłanką odmowy udzielenia koncesji w postaci tzw. 'interesu publicznego'" - powiedział Stopa.

Prezes poinformował, że niezależnie od działań podjętych w związku z obszarem K-6-7, spółka kontynuuje prace mające na celu zapewnienie rozwoju Bogdanki w kierunku północnym, poprzez przygotowanie dokumentacji koncesyjnych na wydobycie w obszarach Ostrów i Orzechów, na które posiada już koncesje rozpoznawcze.

"Nasze obecne zasoby operatywne zapewniają żywotność kopalni do około 2034 roku, jednak chcielibyśmy je co najmniej podwoić przed 2020 rokiem" - dodał Stopa.

Na początku września spółka otrzymała informację o negatywnym rozpatrzeniu wniosku o koncesję wydobywczą na obszarze K-6-7 i złożyła wniosek do Ministerstwa Środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Spółka uzasadniła swój wniosek interesem publicznym, nieprawidłowym stosowaniem przez organ koncesyjny przepisów prawa geologicznego i górniczego dotyczących koncesji oraz faktem, że prowadzenie prac rozpoznawczych na terenie rozpoznanym w stopniu wystarczającym do rozpoczęcia wydobycia jest bezprzedmiotowe i opóźnia możliwe już rozpoczęcie wydobycia na tym terenie, co jest działaniem wbrew ekonomicznym interesom Skarbu Państwa.

Obszar K-6-7 obejmuje ok. 41 km2 obszarów przylegających do złóż LW Bogdanka.

Na początku sierpnia prezes Stopa informował o chęci złożenia odwołania ws. K-6-7. Natomiast w lipcu spółka podała, że otrzymała koncesję na wydobycie w obszarze K-3 oraz na rozpoznanie złoża "Ostrów".
LW Bogdanka - notowana na GPW i wchodząca w skład indeksu największych spółek WIG30 - miała na koniec 2013 r. 14,8% udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 19,3% w rynku węgla energetycznego sprzedanego do energetyki zawodowej. W 2013 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 8,35 mln ton.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)