Bolesne skutki katastrofy
Toyota ostatni kwartał swojego roku rozliczeniowego zakończyła spadkiem zysku o 77 proc. Jest to wynik najgorszy od półtora roku, a przyczynami były wstrzymanie produkcji i załamanie sprzedaży na krajowym rynku na skutek tragicznego trzęsienia ziemi z 11 marca.
Zysk netto spółki spadł w minionym kwartale do 25,4 mld jenów (314 mln USD) ze 112,2 mld jenów w takim samym okresie przed rokiem. Zysk był też mniejszy od przewidywanych przez analityków 104 mld jenów. Przychody ze sprzedaży spadły o 12 proc., do 4,64 bln jenów.
Zakłócenia w produkcji i przeprowadzona w ub.r. na niespotykaną skalę akcja przywoławcza, obejmująca 10 mln aut, w których podejrzewano usterki pedału przyspieszenia, mogą spowodować spadek Toyoty na trzecie miejsce listy największych na świecie producentów samochodów, za General Motors i Volkswagena. W Japonii sprzedaż Toyoty spadła w kwietniu o 69 proc.
Marcowa katastrofa zredukowała zysk operacyjny spółki w zakończonym 31 marca roku rozliczeniowym o 110 mld jenów. Przez dwa tygodnie po trzęsieniu były zamknięte wszystkie fabryki Toyoty. 28 marca wznowiono produkcję aut hybrydowych, a 18 kwietnia przywrócono połowę mocy produkcyjnych w pozostałych zakładach.
Toyota poinformowała, że spodziewa się, iż krajowa i zagraniczna produkcja zacznie się zwiększać w czerwcu, a więc miesiąc wcześniej, niż przewidywano uprzednio. Czerwcowa produkcja sięgnie jednak zaledwie 70 proc. normalnego poziomu, przede wszystkim dlatego, że wciąż będą ograniczone dostawy 30 części. W kwietniu brakowało ich 150.
Cały miniony rok rozliczeniowy Toyota zakończyła wzrostem zysku netto o 95 proc., do 408 mld jenów, przy sprzedaży zwiększonej o 0,2 proc., do 19 bln jenów.