Trwa ładowanie...
inżynieria
22-07-2013 08:26

Bombardier chce zatrudnić kilkudziesięciu polskich inżynierów

Kilkudziesięciu inżynierów chce zatrudnić w tym roku firma Bombardier
Transportation (ZWUS) Polska, część koncernu Bombardier. Mają oni pracować nad urządzeniami
automatyki kolejowej, które koncern chce produkować w Katowicach i sprzedawać na całym świecie.

Bombardier chce zatrudnić kilkudziesięciu polskich inżynierówŹródło: © branex - Fotolia.com
d49l9zv
d49l9zv

Kilkudziesięciu inżynierów chce zatrudnić w tym roku firma Bombardier Transportation (ZWUS) Polska, część koncernu Bombardier. Mają oni pracować nad urządzeniami automatyki kolejowej, które koncern chce produkować w Katowicach i sprzedawać na całym świecie.

Jak poinformował prezes Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sławomir Nalewajka, obecnie firma zatrudnia w Katowicach około 500 osób, w tym około 140 inżynierów. "Chcemy, by na koniec roku pracowało u nas ponad 170 inżynierów. To sporo, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jeszcze pod koniec zeszłego roku zatrudnialiśmy około 70" - powiedział Nalewajka.

Nalewajka wyjaśnił, że zwiększenie zatrudnienia jest związane z rozszerzeniem działalności firmy na wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Oznacza to, że produkowane w Katowicach urządzenia automatyki kolejowej będą sprzedawane nie tylko w Polsce, na Ukrainie, Białorusi, Słowacji i w Czechach - jak do tej pory - ale także np. w Niemczech, czy krajach Beneluksu. Firma produkuje m.in. systemy sterowania ruchem kolejowym na stacjach i szlakach, systemy sygnalizacji przejazdowej, systemy i urządzenia przytorowe, jak napędy zwrotnicowe i rogatkowe, liczniki osi, obwody torowe oraz sygnalizatory świetlne.

Prezes wskazał, że firma ma problem ze znalezieniem w Polsce specjalistów od automatyki kolejowej. "To dzisiaj rzadka specjalizacja. Ale współpracujemy z uczelniami, np. Politechniką Śląską w Gliwicach i staramy się zatrudniać najlepszych studentów. Ale konkurencja o nich z innymi pracodawcami jest bardzo duża" - wyjaśnił.

Poza urządzeniami automatyki kolejowej, Bombardier Transportation (ZWUS) Polska sprzedaje także systemy kontroli prowadzenia pociągu ERTMS/ETCS - czyli części europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym, który obejmuje radiołączność pociągową i kontrolę jazdy pociągu.

d49l9zv

W lutym 2011 r. Bombardier Transportation kupił od PKP S.A. 60 proc. udziałów w spółce i stał się jej wyłącznym właścicielem. Po sfinalizowaniu transakcji koncern Bombardier zdecydował, że polska firma z siedzibą w Katowicach będzie obsługiwać nie tylko rodzimy rynek, ale także Ukrainę, Białoruś, Słowację i Czechy.

Bombardier to kanadyjski koncern, produkujący samoloty, pociągi, lokomotywy, tramwaje i pociągi metra, a także urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Koncern zatrudnia ponad 71,5 tys. pracowników na całym świecie. Skonsolidowane przychody koncernu za 2012 r. to 16,8 mld dolarów. Koncern nie ujawnia wyników finansowych poszczególnych firm wchodzących w jej skład - przedstawia tylko wyniki skonsolidowane.

(AS)

d49l9zv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49l9zv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj