Boni: pakiet antykryzysowy przynosi ważne zmiany

Nieopodatkowanie zapomóg socjalnych oraz
zindywidualizowany czas pracy - to jedne z ważniejszych
rozwiązań, jakie wprowadza przyjęty przez rząd pakiet
antykryzysowy - uważa minister w kancelarii premiera Michał Boni.

Jak powiedział PAP Boni, wprowadzenie indywidualizowanego czasu pracy ułatwia łączenie obowiązków rodzinnych z organizacją czasu pracy. Jeden z punktów pakietu umożliwia także przyznawanie zapomóg związkowych do wysokości 638 zł, czyli połowy płacy minimalnej, bez opodatkowania.

_ Z podatku zwolnione będą także wszystkie świadczenia pieniężne, które przeznaczone będą na cele socjalne _- zaznaczył minister.

Dodał, że będzie możliwość skracania czasu pracy i obniżania wynagrodzenia, ale ze wsparciem środków publicznych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)
.

_ Pakiet zawiera także możliwość elastycznego rozliczenia czasu pracy w okresie 12 miesięcy, jeśli wymaga tego organizacja pracy. Ponadto pracodawca będzie mógł zatrudnić pracownika na czas ograniczony tylko przez 24 miesiące _ - mówił Boni.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu finansowego dla pracowników i pracodawców, będący elementem pakietu antykryzysowego. Pakiet ten to propozycje zmian przede wszystkim w prawie pracy, podpisanych przez związki zawodowe i pracodawców w połowie marca. Obejmuje on m.in. rozwiązania dotyczące elastycznego czasu pracy, umów na czas określony, pomocy finansowej dla firm, które popadły w kłopoty finansowe, dofinansowania funduszu szkoleniowego w przedsiębiorstwach. Pakiet ma obowiązywać przez dwa lata.

Boni powiedział, że do negocjacji pozostały praktycznie dwa punkty.

Jeden z nich dotyczy zamiany zasady funkcjonowania ustawy o negocjacyjnym kształtowaniu wynagrodzeń. _ Chodzi o to, aby nie było tego określanego wskaźnika (wskaźnika kształtowania wynagrodzeń - PAP). W uzgodnieniach jest jeszcze kwestia definiowania pakietu socjalnego jako źródła prawa pracy. Chcemy, żeby to było wpisane albo w ustawie o związkach, albo w ustawie o prywatyzacji. Strony muszą się jeszcze wypowiedzieć na ten temat _ - wyjaśnił Boni.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o punkt dotyczący płacy minimalnej, to obecnie jest czas, by utrzymywać ją na poziomie w relacji 40-42 proc. w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia.

_ To nie jest czas na jakieś radykalne podwyższanie, bo będzie to wpływało negatywnie na rynek pracy, na zwolnienia ludzi. Dlatego zobowiązaliśmy się, że do końca roku przedstawimy taki model, rozłożony w czasie, dochodzenia do innej relacji między płacą minimalną a przeciętnym wynagrodzeniem _- powiedział Boni.

Minister dodał, że wszystkie firmy, bez względu na wielkość, mają możliwość skorzystania z tego pakietu. Warunkiem np. rozliczania elastycznego czasu pracy będzie podpisanie porozumienia z przedstawicielami załogi.

Źródło artykułu:PAP
donald tuskrządboni

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)