Borys: ARP, KUKE, PAIiIZ, BGK i dawne PIR będą działały jako grupa (wideo)

ARP, PAIiIZ, BGK, KUKE i dawne PIR będą działały jako grupa; przez ostatnie lata te instytucje współpracowały ze sobą w niewielkim stopniu i chcemy to zmienić - zapowiada w rozmowie z PAP szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że strategia Funduszu zostanie ogłoszona za kilka tygodni.

22.06.2016 09:15

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/13268/

"Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju zakłada zupełnie nowe podejście do uporządkowania polskich instytucji rozwojowych. Mówimy tutaj o Banku Gospodarstwa Krajowego, o dawnych PiR (Polskich Inwestycjach Rozwojowych), o Agencji Rozwoju Przemysłu, o KUKE (Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych) i o PAIiIZ (Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych). Te instytucje przez lata powstawały troszeczkę niezależnie i w niewielkim stopniu współpracowały. Założeniem Polskiego Funduszu Rozwoju jest, aby działało to bardziej jako grupa instytucji" - powiedział PAP.

Jak dodał, na podobnej zasadzie te instytucje działają na rynkach międzynarodowych. "W Niemczech mamy potężną grupę KfW, która skupia różne niemieckie instytucje rozwojowe. We Francji mamy CDC, we Włoszech i na innych rynkach mamy podobny model działania. To nie jest jeden podmiot, ale grupa podmiotów, które działają we współpracy ze sobą i tworzą spójną, komplementarną ofertę dla biznesu" - zaznaczył.

Dodał, że strategia Polskiego Funduszu Rozwoju zostanie ogłoszona za kilka tygodni.

"W tej chwili nad tym pracujemy. Zakładamy, że ta grupa będzie składała się z kilku filarów. Na pewno będziemy mówili o ramieniu bankowym, czyli różnego rodzaju instrumentach kredytowych, gwarancyjnych. Oczywiście główną rolę w tym przypadku odegra Bank Gospodarstwa Krajowego. Mówimy o ubezpieczeniach eksportowych, czyli tym, co dziś robi KUKE, ale będzie nam bardzo zależało na tym, żeby zwiększyć skalę działalności KUKE, która dziś ma niewielki udział w polskim rynku ubezpieczeniowym. Mówimy o ramieniu inwestycyjnym, czyli dawny PIR i Agencja Rozwoju Przemysłu, których zadania się troszeczkę powielały. Mówimy też o doradztwie i promocji, czyli głównie tym, co skupiało się wokół Polskiej Agencji informacji i Inwestycji Zagranicznych" - wyliczał Borys.

Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (nazywany też planem Morawieckiego) to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego naszego kraju na najbliższe 25 lat; chodzi o bardziej solidarny, zrównoważony rozwój, dlatego plan ma tworzyć warunki do inwestowania nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych ośrodkach.

Jego celem jest pobudzenie polskiej przedsiębiorczości i stworzenie mocnych impulsów do rozwoju m.in. poprzez mobilizowanie kapitału do udziału w dużych przedsięwzięciach przemysłowych.

W związku z tą inicjatywą w kwietniu, na bazie dotychczasowej spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, utworzony został Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który ma być polskim bankiem rozwoju finansującym realizację planu. Fundusz ma integrować takie instytucje jak m.in.: KUKE SA, BGK, PARP, PAIiIZ, ARP.

Łukasz Osiński

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)