Trwa ładowanie...
d2zcngl
14-11-2016 14:53

BOŚ Bank: Podwyższona niepewność perspektyw gospodarczych w Europie

Warszawa, 14.11.2016 (ISBnews) - Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA jest kolejnym, po czerwcowym referendum w Wielkiej Brytanii przypomnieniem o podwyższonej niepewności perspektyw rynkowych oraz gospodarczych w najbliższych miesiącach, uważają ekonomiści z BOŚ Banki. Ich zdaniem, silny wzrost konsumpcji prywatnej mógł utrzymać w III kw. dynamikę wzrostu PKB powyżej 3% r/r. 

d2zcngl
d2zcngl

"Wynik wyborów wskazujący na dalsze osłabienie poparcia dla obecnej polityki gospodarczej w warunkach postępującej globalizacji przekłada się na coraz większą ostrożność w zakresie prognozy wyników wyborczych w Europie w nadchodzących miesiącach (listopadowe referendum we Włoszech, wybory prezydenckie we Francji w maju 2017 r., wybory parlamentarne w Niemczech na jesieni 2017 r.). Te efekty mogą trwale ciążyć rynkom finansowym w nadchodzących miesiącach" - czytamy w komentarzu.

Zdaniem ekonomistów BOŚ Banku, te założenia przekładają się na bardzo ostrożne założenia dot. cen aktywów o wyższym profilu ryzyka, w tym np. notowań złotego pomimo utrzymujących się bardzo korzystnych fundamentów. Ponadto przy większej niepewności dot. presji na notowania euro czy dolara, niewątpliwie trwałym efektem będzie utrzymanie podwyższonej presji na notowania franka szwajcarskiego.

"Zakładamy, że Narodowy Bank Szwajcarii będzie wciąż aktywny na rynku walutowym, co przy uniknięciu scenariuszy kryzysowych będzie czynnikiem zapobiegającym dalszej aprecjacji franka szwajcarskiego względem euro w kierunku parytetu. Połączenie presji na wzmocnienie franka oraz ograniczone szanse na trwałe wzmocnienie złotego będą natomiast utrudniały trwałe obniżenie kursu złotego wobec franka poniżej 4 PLN/CHF" - czytamy dalej.

"Nie sądzimy, aby na sytuację na globalnym rynku silniej wpłynęła publikacja w bieżącym tygodniu danych dot. wzrostu PKB w strefie euro w III kw., szczególnie, że bardzo wstępne szacunki zostały już opublikowane pod koniec października" - dodają ekonomiści.

d2zcngl

Według nich, podobnie bez wpływu na sytuację rynkową pozostały opublikowane generalnie mieszane dane dot. aktywności chińskiej gospodarki w październiku.

"Na bieżący tydzień zaplanowana jest publikacja serii danych z krajowej gospodarki, w tym wstępne dane dot. wzrostu PKB w III kw. W naszej ocenie, silny wzrost konsumpcji prywatnej mógł utrzymać w III kw. dynamikę wzrostu PKB powyżej 3% r/r, pomimo wciąż bardzo słabych danych dot. inwestycji oraz nieco niższego wzrostu eksportu. Wydaje się jednak, że dane ze sfery realnej krajowej gospodarki pozostaną w cieniu sytuacji globalnej, szczególnie że nie będą miały wpływu na oczekiwania rynkowe dot. krajowej polityki pieniężnej" - podsumowali eksperci BOŚ Banku.

(ISBnews)

d2zcngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zcngl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj