Trwa ładowanie...
d29bkuo

BOŚ: Kolejne efekty restrukturyzacji będą widoczne w wynikach za IV kw. 

Warszawa, 03.11.2016 (ISBnews) - Kolejne efekty restrukturyzacji Banku Ochrony Środowiska (BOŚ), który w ostatnich dwóch kwartałach wypracował zysk netto, będą widoczne w wynikach IV kwartału br. Bank będzie stopniowo obniżał wskaźnik koszty do dochodów (C/I) tak, aby zejść do poziomu ok. 51%, tj. średniej dla sektora, w perspektywie 2020 roku. BOŚ pracuje obecnie nad nowym modelem placówek, część z nich zostanie m.in. przeniesiona w lepsze lokalizacje, poinformował p.o. prezesa Stanisław Kluza. 
Share
d29bkuo

"Na pewno dziś nie możemy przedstawić prognozy na IV kwartał. Ale to jest kwartał, w którym zobaczymy kolejne efekty restrukturyzacji. Istnieją jednak ryzyka, na które trzeba zwracać uwagę - to ryzyka o charakterze regulacyjnym. Nie wiemy, jak się potoczą losy ustawy frankowej, czy też skutków rozporządzeń i ustaw w zakresie energetyki odnawialnej" - powiedział Kluza dziennikarzom.

Przypomniał, że w 2015 r. bank zrealizował jednostkową stratę na poziomie prawie 40 mln zł oraz zanotował ponad 50 mln zł straty na poziomie Grupy.

"W pierwszym kwartale tego roku mieliśmy stratę, ale kolejne kwartały przyniosły już zysk na poziomie netto. Najważniejszym celem będzie odzyskanie trwałej rentowności banku. Druga rzecz, to odpowiednie spozycjonowanie banku na rynku" - podkreślił.

d29bkuo

W ocenie Kluzy, w Polsce jest miejsce na bank wyspecjalizowany w finansowaniu inwestycji proekologicznych w różnorodnych segmentach, jak np. biogazownie, kogeneracja, nowoczesne technologie przetwarzania odpadów, efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach.

"W programie wicepremiera Morawieckiego pojawiają się też takie pomysły, jak auta elektryczne, czy publiczny transport elektryczny. Tym tematom się przyglądamy i wyrażamy gotowość partycypacji w rządowych projektach proekologicznych. Istotne jest także to, że nasi wiodący akcjonariusze wyrażają wolę, by ten bank był przygotowany na aktywność w przedsięwzięciach dedykowanych ekologii i środowisku" - powiedział p.o. prezesa BOŚ.

Kluza poinformował, że bank intensyfikuje działania zmierzające do pozyskiwania nowych klientów z segmentu małych i średnich firm. W III kwartale zostały wdrożone rozwiązania pilotażowe, które na większą skalę pojawią się w IV kwartale 2016 r. Wprowadzany jest m.in. nowy model obsługi dla małych firm, czyli zdefiniowanych w banku jako osiągające do 8 mln zł rocznych przychodów.

"Pracujemy nad właściwym modelem placówki. Poszukujemy synergii i kooperacji wewnątrz Grupy. W naszym przypadku chodzi o optymalizację - niektóre z tych placówek powinny być w innych miejscach. Chcemy, by nasze placówki były też inaczej zorganizowane - czyli jak najbardziej wszechstronne" - powiedział Kluza. Obecnie sieć BOŚ liczy 90 placówek.

d29bkuo

BOŚ oprócz działań, zmierzających do zwiększenia przychodów, realizuje restrukturyzację kosztową, która zaowocowała spadkiem wskaźnika koszty do dochodów (C/I) na poziomie Grupy do 76,8% na koniec III kw. wobec 88,3% na koniec ub. roku.

"W perspektywie czteroletniej chcielibyśmy się zbliżyć do średniej w sektorze w całym horyzoncie strategii i postępowania naprawczego. Naszym celem jest obniżenie C/I do około 51% w perspektywie 2020 r." - powiedział Kluza.

Długoterminowy program oszczędności kosztowych dotyczy zarówno kosztów osobowych, rzeczowych, jak i kosztów finansowania.

"Te działania mają charakter ciągły i będą kontynuowane w 2017 roku. Nie chcemy robić tego skokowo, by nie kreować zbędnych ryzyk o charakterze operacyjnym" - podkreślił.

d29bkuo

Przypomniał, że najbardziej spektakularnym zdarzeniem w obszarze oszczędności z ostatniego pół roku była spłata euroobligacji BOŚ o wartości 250 mln euro, co obniżyło na tym portfelu koszt finansowania o połowę.

BOŚ Bank odnotował 12,66 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2016 r. wobec 7,4 mln zł straty rok wcześniej.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A.

(ISBnews)

d29bkuo

Podziel się opinią

Share
d29bkuo
d29bkuo