Brak perspektywy przeprowadzenia dostosowań prawnych źródłem niepewności w ERM2

Warunkiem bezpiecznego włączenia polskiej
waluty do systemu ERM2 jest osiągnięcie porozumienia politycznego
odnośnie przeprowadzenia niezbędnych formalnych dostosowań
warunkujących przyjęcie wspólnej waluty

27.04.2009 | aktual.: 29.04.2009 14:44

Warunkiem bezpiecznego włączenia polskiej waluty do systemu ERM2 jest osiągnięcie porozumienia politycznego odnośnie przeprowadzenia niezbędnych formalnych dostosowań warunkujących przyjęcie wspólnej waluty - uważa Ministerstwo Finansów.

W dokumencie "Uwarunkowania realizacji kolejnych etapów Mapy Drogowej Przyjęcia Euro przez Polskę", Ministerstwo Finansów podało, że ustabilizowaniu sytuacji na polskim rynku walutowym nie sprzyja brak wywiązania się Polski z obowiązku przeprowadzenia niektórych zmian legislacyjnych warunkujących przyjęcie wspólnej waluty.

"Kluczowe dla realizacji (...) harmonogramu będzie podjęcie decyzji w zakresie zmiany Konstytucji RP, która na etapie wejścia do ERM2 nie jest warunkiem formalnym, ale jest konieczna ze względu na minimalizację ryzyka niewypełnienia kryterium stabilności kursowej" - napisano w dokumencie.

Ministerstwo Finansów określa, że konieczne jest osiągnięcie porozumienia politycznego odnośnie przeprowadzenia niezbędnych formalnych dostosowań warunkujących przyjęcie wspólnej waluty.

"Charakter tego porozumienia nie powinien budzić wątpliwości co do trwałości podjętych zobowiązań. W przeciwnym razie, mający miejsce w czasie pobytu w ERM2 wzrost niepewności co do spełnienia wszystkich kryteriów członkostwa w strefie euro mógłby doprowadzić do zaburzeń na polskim rynku walutowym" - napisano.

Zgodnie z dokumentem, istotne elementy konwergencji prawnej, warunkujące przystąpienie Polski do strefy euro, obejmują m. in. zmiany postanowień art. 227 ust. 1, art. 227 ust. 6, art. 198 oraz art. 203 ust. 1 Konstytucji RP.

"Chociaż zmiana powyższych postanowień Konstytucji (a także innych aktów prawnych) nie jest konieczna przed wejściem do systemu ERM2, to brak jasnej perspektywy co do przeprowadzenia wymaganych dostosowań w określonej przyszłości stanowi źródło niepewności dotyczącej momentu spełnienia warunków przystąpienia Polski do strefy euro i przyczynia się do osłabienia złotego. Taka sytuacja w ramach mechanizmu ERM2 mogłaby zwiększać ryzyko wystąpienia napięć na polskim rynku walutowym" - napisano w dokumencie.

"Mając na uwadze brak argumentów ekonomicznych uzasadniających opóźnianie dostosowań legislacyjnych, w opinii Rządu wszyscy członkowie Parlamentu powinni dążyć do możliwie szybkiego osiągnięcia porozumienia politycznego umożliwiającego przeprowadzenie koniecznych zmian prawnych, które równocześnie będzie sprzyjać ustabilizowaniu sytuacji na polskim rynku walutowym jeszcze przed przystąpieniem do ERM2" - dodano. PAP

PAP

Źródło artykułu:PAP
finansemfemu
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)