Trwa ładowanie...

Brexit okazał się niegroźny dla trzeciej największej armii NATO. Zastosowano zabezpieczenia

Wielka Brytania jest trzecim krajem Sojuszu Północnoatlantyckiego o największych wydatkach na wojsko. Jak podało Ministerstwo Obrony jego budżet został zabezpieczony na wypadek wahań walut. Dzięki temu referendum w sprawie Brexit okazało się niegroźne. Jeden z dyrektorów okazał się jasnowidzem.

Brexit okazał się niegroźny dla trzeciej największej armii NATO. Zastosowano zabezpieczeniaŹródło: WP.PL, fot: Cpl Russ Nolan RLC/MOD
d39zuki
d39zuki

Wielka Brytania jest trzecim krajem Sojuszu Północnoatlantyckiego o największych wydatkach na wojsko. Jak podało Ministerstwo Zamówień Obronnych, jego budżet został zabezpieczony na wypadek wahań walut. Dzięki temu referendum w sprawie Brexitu okazało się niegroźne. Jeden z dyrektorów okazał się "jasnowidzem".

Według danych za 2014 r. budżet wojskowy Zjednoczonego Królestwa wyniósł 60,5 mld dolarów, co dało mu trzecie miejsce pod tym względem w ramach NATO, po USA i Francji. Jak podano w piątek, Ministerstwo Zamówień Obronnych uchroniło swój budżet od skutków głosowania na „nie Unii” przez Brytyjczyków.

Jak relacjonuje Agencja Reutera, minister Phillip Dunne przyznał w piątek, że jego urząd zabezpieczył się na wypadek spadków kursów walut i zwiększonych ruchów na rynku finansowym. Swoją pozycję rynkową, która umożliwiła zyskiwanie na spadku funta, ministerstwo zajęło już na sześć tygodni przed 23 czerwca, dniem głosowania, którego wyniki zepchnęły funta na dno.

Od feralnego dla waluty piątku funt stracił do dolara aż 13,5 proc. Tak dużego spadku w skali dwóch tygodni nie było od września 1992 roku, kiedy Wielka Brytania wypadła z mechanizmu ERM (Exchange Rate Mechanism), który poprzedzał walutę euro, wówczas nazywaną ECU (European Currency Unit). Wycofanie z ERM spowodowane było wtedy atakiem spekulacyjnym Georga Sorosa, który zarobił na tych transakcjach około miliarda dolarów. Tym razem trzeba się było bronić przed paniką związaną również z opuszczeniem europejskich instytucji.

Minister Philip Dunne powiedział w piątek reporterom, że jeden z dyrektorów okazał się "jasnowidzem", dzięki czemu mimo ostatnich wahań kursów walut ministerstwo pozostało w dobrej kondycji.

- Jesteśmy dobrze zabezpieczeni w krótkim terminie - powiedział Dunne na największych militarnych targach lotniczych świata, International Air Tattoo.

d39zuki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39zuki