Trwa ładowanie...
brexit

Brexit uderza w biznes lotniczy. Spadnie zysk linii Ryanair

Funt brytyjski jest na rekordowo niskim poziomie wobec euro.

Share
Brexit uderza w biznes lotniczy. Spadnie zysk linii RyanairFot: Pixabay.com/Domena publiczna
d1frdo0

Linia lotnicza Ryanair zarobi mniej, niż zakładano wcześniej. Największy tani przewoźnik w Europie skarży się na Brexit i zapowiada ograniczenie połączeń z Wielką Brytanią.

Linia Ryanair podała, że jej zysk w tym roku wyniesie 1,3 mld euro. Oznacza to, że spółka prognozuje jego spadek o około 5 proc. w porównaniu do wcześniejszych oczekiwań - podaje BBC.

Przedstawiciele linii lotniczej wskazują, że powodem takiej sytuacji jest gwałtowne osłabienie brytyjskiego funta. Chociaż przewoźnik rozlicza się głównie w euro, to mniej więcej jedna czwarta przychodów spółki pochodzi z płatności w funtach. Tymczasem brytyjska waluta od czerwcowej decyzji o Brexit osłabiła się wobec euro o 14 proc. Funt jest również blisko rekordowo niskiego poziomu wobec złotego - za funta trzeba obecnie zapłacić około 4,8 zł, a w październiku kurs znalazł się na poziomie nawet 4,55 zł.

d1frdo0

Ryanair podał, że osłabienie funta spowoduje w tym roku spadek wpływów z biletów i opłat o około 13-15 proc.

Michael O'Leary, szef linii lotniczej Ryanair, w ostatnich miesiącach dał się poznać jako zdecydowany przeciwnik Brexitu. Po czerwcowej decyzji Brytyjczyków o tym, że chcą opuścić Unię Europejską, przewoźnik zapowiedział, że nie będzie stawiać na rozwój w Wielkiej Brytanii, będzie za to inwestować w krajach, które nie zamierzają opuszczać Wspólnoty.

Ryanair jest obecnie jedną z największych linii lotniczych w Europie. W tym roku ma obsłużyć 119 mln pasażerów, co będzie oznaczać wzrost o 12 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Ostatnie sześć miesięcy przyniosło jednak spadek notowań spółki na giełdzie o 13 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1frdo0

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1frdo0
d1frdo0