Bruksela zdecyduje o końcu "zmiany czasu". 80 proc. badanych jest na tak
Podobnego efektu publicznych konsultacji ws. zmiany czasu nikt w Brukseli się nie spodziewał. Swoje zdanie na temat pomysłu wyraziło ponad 4,6 mln osób. Zdecydowana większość poparła odejście od przesuwania wskazówek dwa razy w roku.
Informacje o wyniku konsultacji, nieoficjalnie podał niemiecki dziennik "Westfalenpost". Zgodnie z informacjami źródła informacji, spośród 4,6 mln uwag do pomysłu likwidacji zmiany czasu w Unii Europejskiej, 3 mln napłynęło z terytorium Niemiec. 80 proc. wszystkich popierało pomysł stosowania przez 12 miesięcy tego samego czasu. Na razie Komisja Europejska dysponuje wstępną analizą wyniku konsultacji, których nie ujawni do czasu przygotowania całościowego raportu.
Wyniki najpopularniejszych w dotychczasowej historii Unii Europejskiej, nie przesądzają jednak o tym, że brukselscy urzędnicy przychylą się do ich głosu. Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritas Schinas zasygnalizował to 29 sierpnia, gdy podkreślał, że konsultacje nie są referendum.
Zobacz też: Zmiana czasu to dla wielu horror
W całej Unii Europejskiej stosowane są trzy strefy czasowe – w Zjednoczonym Królestwie, Irlandii iraz Portugalii obowiązuje czas uniwersalny. W Bułgarii Rumunii, Grecji, Finlandii, Łotwie, Litwie i Estonii – czas wschodnioeuropejski (plus dwie godziny do czasu uniwersalnego – red.) Pozostałe państwa stosują czas środkowoeuropejski (plus jedna godzina do uniwersalnego – red.).
Przestawianie zegarków w każdą ostatnią niedzielę marca i października regulowane jest… unijną dyrektywą z 2001 r. (obowiązują od 2002 – red.) Stąd decyzja o zmianie może być podjęta w Brukseli. Niezależnie od tych regulacji, każde państwo samodzielnie będzie mogło zdecydować o tym, która ze stref czasowych będzie obowiązywać na jej terytorium.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl