Trwa ładowanie...
straty
15-12-2008 13:25

Brytyjscy inwestorzy stratni na "piramidzie Madoffa"

Największe brytyjskie banki, fundusze
inwestycyjne i prywatni inwestorzy przyznają się do strat
poniesionych z powodu ulokowania pieniędzy w firmie
amerykańskiego finansisty Bernarda Madoffa, która oparta była na
praktyce tzw. piramidy.

Brytyjscy inwestorzy stratni na "piramidzie Madoffa"Źródło: Jupiterimages
d2dw1oc
d2dw1oc

70-letni Madoff, były szef nowojorskiego elektronicznego rynku papierów wartościowych Nasdaq zarządzał firmą Bernard L. Madoff Investment Securities, będącą równocześnie funduszem inwestycyjnym (tzw. hedgingowym od ang. hedge fund) i firmą handlującą papierami wartościowymi. W czwartek aresztowano go w prywatnym domu na Manhattanie.

Funkcjonariuszom FBI miał powiedzieć, że ocenia swoje straty na 50 mld dolarów. Według oskarżenia Madoff płacił wysokie zwroty starym inwestorom z funduszy lokowanych przez nowych i cieszył się ślepym zaufaniem inwestorów. Wielu wprost błagało go, by wziął od nich pieniądze i ulokował w swoich operacjach.

"Piramida" Madoffa zawaliła się jak domek z kart, gdy inwestorzy zaniepokojeni sytuacją na globalnych rynkach finansowych zaczęli wycofywać swoje wkłady. Okazało się wówczas, że Madoff nie ma na nie pokrycia.

Według poniedziałkowego "Financial Times" jedną z najbardziej stratnych instytucji finansowych jest bankowy gigant HSBC Holdings Plc., której straty mogą sięgnąć 1 mld USD. Inny bank Royal Bank of Scotland (RBS) przyznał, że jego potencjalne straty mogą sięgnąć 400 mln funtów.

d2dw1oc

Jedna z gwiazd londyńskiego City Nichola Horlick, szefowa funduszu Bramdean ulokowała w firmie Madoffa 21 mln funtów, ok. 9,5 proc. swoich aktywów.

W wypowiedzi dla prasy Horlick skrytykowała nieszczelny system regulacji amerykańskiego rynku usług finansowych, który umożliwił Madoffowi "oskubywanie" inwestorów przez długie lata.

Wcześniej chwaliła Madoffa za to, że umożliwia inwestorom osiąganie wysokich zwrotów na zainwestowanym kapitale na poziomie 1,0-1,2 proc. miesięcznie w dłuższym okresie.

W firmie Madoffa lokowały też swój kapitał europejskie instytucje, m. in. drugi największy bank włoski UniCredit SpA (75 mln euro), hiszpański Santander (3 mld USD), francuski BNP Paribas i prywatny szwajcarski bank Reichmuth & Co.

d2dw1oc

W ocenie Roberta Pestona z BBC ujawnienie malwersacji Madoffa jest kolejnym, dotkliwym ciosem dla kurczącego się sektora funduszy hedgingowych: _ Inwestorzy odnotują to, że władze nadzoru finansowego w USA długo i skrupulatnie przyglądały się operacjom Madoffa i nie zdołały wykryć nadużyć _ - stwierdził.

Celem funduszy hedgingowych jest osiąganie zysku nie tylko na wzrostach, ale i na spadkach rynku, co jest uzyskiwane przez przesunięcie akcentu z inwestycji w akcje na inwestycje w instrumenty pochodne oraz na inne, niekonwencjonalne strategie inwestycyjne, oparte m.in. na zautomatyzowanych systemach inwestycyjnych.

Fundusz hedgingowy pobiera opłatę za zarządzanie powierzonym kapitałem, za pomocą którego dokonuje kupna i krótkiej sprzedaży papierów na rynku kapitałowym w celu ograniczenia ryzyka wahań cen obejmujących swoim zasięgiem cały rynek dla maksymalizacji zysków. Fundusze hedgingowe charakteryzują się bardzo wysokim ryzykiem inwestycyjnym, a ich strategia inwestycyjna jest często agresywna i spekulacyjna.

d2dw1oc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dw1oc