Trwa ładowanie...
d1khzyy
Dom Maklerski BZ WBK
Gospodarka

Budowlanka pod presją

Od poniedziałku na warszawskim parkiecie obserwujemy podobny scenariusz przebiegu sesji. Otwarcie wypada na wysokich poziomach, niestety wraz z upływem czasu nastroje pogarszają się i inwestorzy przystępują do sprzedawania akcji. Zakończenie środowej sesji wypadło poniżej wczorajszych poziomów, indeks największych spółek przecenił się 0,06 proc.
Share
d1khzyy

*Od poniedziałku na warszawskim parkiecie obserwujemy podobny scenariusz przebiegu sesji. Otwarcie wypada na wysokich poziomach, niestety wraz z upływem czasu nastroje pogarszają się i inwestorzy przystępują do sprzedawania akcji. Zakończenie środowej sesji wypadło poniżej wczorajszych poziomów, indeks największych spółek przecenił się 0,06 proc. *

Z indeksów branżowych największe spadki zanotował WIB Budowlany, który spadł aż 2,21 proc. Dzisiaj opublikowany został raport Państwowego Instytutu Geologicznego, z którego wynika, iż zasoby gazu łupkowego kształtują się w Polsce w przedziale 346-768 mld metrów sześciennych, czyli są nieco niższe od oczekiwań rynkowych. Informacja ta miała wpływ na zachowanie kursów spółek, które są zaangażowane w poszukiwanie złóż tego surowca w kraju. Obroty na rynku przekroczyły 730 mln zł, największym zainteresowaniem cieszyły się walory PZU, których wolumen wyniósł 420 tys akcji.

Liderami wzrostów wśród spółek z prestiżowego WIG20 były Synthos i PKN. 28 marca odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy Synthosa, podczas którego odbędzie się głosowanie nad wypłatą dywidendy. Rada nadzorcza poponuje przeznaczyć na ten cel 300 mln zł, czyli 22 grosze na akcję. Societe Generale podwyższył rekomendację dla PGNiG do „kupuj” z „trzymaj”, określając cenę docelową na 4,85 zł za akcję. Dzisiaj akcje gazowniczej spółki straciły na wartości 0,5 proc. Największą przecenę zanotowały walory BRE, na zakończeniu sesji za jeden walor inwestorzy płacili 295 zł. Na spadkowym biegunie znalazły się także JSW, Lotos, PZU i Boryszew.

d1khzyy

Na szerokim rynku istotnie przeceniły się akcje Midasa. 19 marca spółka przydzieliła wszystkie 1 183 733 400 akcji w ramach oferty publicznej z wykorzystaniem prawa poboru. W zapisach dodatkowych stopa redukcji wyniosła 95,47 proc. Akcje serii D oferowane były po 0,70 zł za sztukę. Traciły na wartości także akcje spółek budowlanych: Polimeksu, HB Polska, ABM Solid, Mostostalu Płock i Interbudu. Wyjątkiem była Trakcja, która podała dzisiaj wyniki kwartalne. Zysk netto wyniósł 95,4 mln zł (rok wcześniej 13,1 mln zł). Akcje zyskały dzisiaj ponad 9 proc.

Obawy co do wystąpienia głębszej korekty na rynkach amerykańskich skutecznie powstrzymują zakusy strony popytowej na warszawskim parkiecie. Statystycznie marzec na rynku akcji jest dobrym miesiącem dla inwestorów, aby w tym roku sytuacja się powtórzyła, indeks największych spółek powinien zakończyć się powyżej 2317 pkt. Istotną linią wsparcia jest 2235 pkt (minimum ustanowione 7 marca), natomiast poziomem oporu jest 2351 pkt. Osobiście uważam, iż obecne przeceny na rynku są okazją do zwiększania zaangażowania w akcje, zwłaszcza te, które obecnie nie ulegają presji podażowej.

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d1khzyy

Podziel się opinią

Share
d1khzyy
d1khzyy