Trwa ładowanie...
d3c9178

Bydgoszcz/ Otwarto linię produkcji biosurfaktantów

Innowacyjna linia produkcji biosurfaktantów z wykorzystaniem w procesie technologicznym śruty rzepakowej została w czwartek otwarta w zakładzie Boruta-Zachem SA w Bydgoszczy. Inwestycja kosztowała 33,4 mln zł.

Share
d3c9178

Biosurfaktanty to środki powierzchniowo czynne pochodzenia naturalnego. Podobnie jak surfaktanty uzyskiwane na drodze chemicznej, powodują zmniejszenie napięcia powierzchniowego cieczy, przez co możliwe jest mieszanie substancji o różnych gęstościach. Środki dzięki swoim właściwościom wykorzystywane są m.in. do produkcji farb, artykułów chemii gospodarczej, kosmetyków i leków, a także w przemyśle wydobywczym ropy.

Surowcem do wytwarzania biosurfaktantów jest śruta rzepakowa, która jest pozostałością po produkcji oleju w olejarni.

Jak poinformował wiceprezes spółki Boruta-Zachem Marcin Pawlikowski, śruta rzepakowa jest wykorzystywana jako podłoże, a w procesie biosyntezy wyselekcjonowane szczepy baterii produkują surfaktanty.

Proces technologiczny przebiega w ten sposób, że śruta trafia do bioreaktorów, w których odbywa się sterylizacja i dezynfekcja, a potem następuje zaszczepianie odpowiednimi dawkami bakterii. Później następuje produkcja właściwa, ekstrakcja i wyizolowanie surfaktantów.

d3c9178

Wiceprezes Pawlikowski podkreślił, że produkowane w bydgoskim zakładzie biosurfaktanty są biodegradowalne w 67 proc. po 10 dniach, a surfaktanty chemiczne nie podlegają rozkładowi.

Przy produkcji biosurfaktantów zużywa się mniej wody, wytwarza się mniej dwutlenku węgla. Produkt ma większe zdolności pianotwórcze, zaczyna działać w niższych temperaturach, a także nie zawiera konserwantów, nie jest toksyczny i nie powoduje alergii. Odpady poprodukcyjne mogą być wykorzystywane jako dodatki od pasz.

Prezes Boruta-Zachem SA Wiesław Sażała zapowiedział, że planowana jest rozbudowa nowo otwartej linii produkcyjnej o biorafinerię. W biorafinerii, oprócz biosurfaktantów, produkowane miałby być takie substancje, jak białko, prebiotyki, enzymy.

Cała inwestycja kosztowała 34,4 mln zł, z czego 19,4 mln zł stanowiło wsparcie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a reszta to środki własne spółki.

Boruta-Zachem SA ma dwa zakłady - w Zgierzu i Bydgoszczy. W obecnych strukturach działa od 2009 r., kiedy doszło do połączenia Boruty Kolor w Zgierzu z Zachemem Barwniki w Bydgoszczy, wytwarzających pigmenty i barwniki.

d3c9178

Podziel się opinią

Share
d3c9178
d3c9178