Trwa ładowanie...
d2013xa

Byki stawiają wszystko na jedną kartę

Początek środowej sesji był dość zaskakujący. W ostatni dzień przed wolnym czwartkiem popyt od razu przystąpił do ataku i WIG20 po otwarciu znalazł się ponad barierą 2000 pkt.
Share
Paweł Cymcyk, analityk A-Z Finanse
Paweł Cymcyk, analityk A-Z FinanseŹródło: A-Z Finanse
d2013xa

Po pierwszej godzinie drożało ponad 200 spółek, a obrót imponował swoim wzrostem. Wrażenie robiła też szerokość wzrostów. Sektor surowcowy, medialny i bankowy znajdowały się w kręgu zainteresowań graczy i wszystkie rosły. Nawet dalsze spekulacje na temat ewentualnej dywidendy PKO BP już nie szkodziły i bank zyskiwał ponad 3 procent.

Równie dobrze sytuacja wyglądała na zachodnich parkietach. Wystarczyła niewielka informacja o nieoczekiwanym wzroście produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii o 0,3 proc. i już popyt zdobywał kolejne punkty. Teoretycznie dane nie powinny mieć znaczenia, bo opisywały kwietniową rzeczywistość, ale przy parciu indeksów na północ każdy pozytywny szczegół pomagał.

Przy panującej euforii zakupów WIG20 zaatakował piątkowe maksima (2013 pkt) lecz zdołał je poprawić o zaledwie 1 pkt. Znów, analogicznie do piątkowych wydarzeń, tuż nad psychologiczną barierą wyczerpały się możliwości popytu i rynek ugrzązł w stabilizacji. Kupujący nie mieli już sił, a sprzedający woleli poczekać na wyższe ceny.

d2013xa

Środkowa część sesji nie przynosiła żadnych zmian. Rynek na 2 proc. zwyżce tkwił w marazmie i im bliżej było do końca tym bardziej byki stawały się niecierpliwe. Szansa na kolejny zryw i wyraźne przełamanie sesyjnych szczytów stawała się coraz mniejsza, a to wzmacniało obóz sprzedających. Pomimo postępującej korekty popyt postanowił postawić wszystko na jedną kartę i jeszcze raz w końcówce zaatakował. Dzięki temu WIG20 zakończył dzień powyżej 2000 pkt. , gdzie ostatni raz był 14 października ubiegłego roku.

Jutro warszawski parkiet ma wolne a piątkowa sesja odbędzie się zapewne z symbolicznym obrotem. Oznacza to, że tak bardzo odważne podejście może zakończyć się solidną przeceną już na początku tygodnia jeżeli tylko zachodnie rynki nie potwierdzą krajowego optymizmu. Cieszyć powinien jednak fakt, że przecena do 1920 pkt. a więc ponad 4 procentowa nie będzie żadnym zagrożeniem. Dopiero wyłamanie poniżej tego poziomu sprawi, że pojawi się ryzyko dalszych spadków.

Paweł Cymcyk
Analityk
A-Z Finanse

d2013xa

Podziel się opinią

Share
d2013xa
d2013xa