BZ WBK i Commercial Union działają razem
Choć współpraca obu podmiotów ma już piętnastoletnią tradycję, to właśnie uruchomili oni dwie ubezpieczeniowe spółki joint venture – majątkową i życiową. Towarzystwo Ubezpieczeń BZWBK-CU to pierwsze tego tupu przedsięwzięcie w obszarze bancassurance w Polsce.
08.10.2008 | aktual.: 30.09.2010 11:21
Jak poinformowali członkowie zarządu obu podmiotów, towarzystwo ubezpieczeniowe zostało powołane do obsługi 1,4 miliona klientów BZWBK. Adam Uszpolewicz, prezes Grupy Commercial Union Polska powiedział, że dzięki utworzeniu wspólnej spółki uda się połączyć doświadczenia zarówno w bankowości, jak i w ubezpieczeniach majątkowych oraz na życie.
Polska jest kolejnym europejskim krajem, w którym banki i podmioty ubezpieczeniowe tworzą spółki. Commercial Union korzysta tutaj z doświadczeń macierzystej Grupy Aviva, która na naszym kontynencie już utworzyła kilka podobnych instytucji. Jak się okazuje pozwala to obniżyć koszty oferowanych ubezpieczeń oraz zwiększyć ich sprzedaż. Prognozy zarządu spółki wskazują, że do końca 2013 roku sprzedaż ubezpieczeń za pośrednictwem banków wzrośnie do 45 proc. W tej chwili głównym pośrednikiem w ich sprzedaży są agenci ubezpieczeniowi. Dotychczasowy dochód banku BZWBK ze sprzedaży ubezpieczeń stanowił w pierwszej połowie 2008 roku 4 proc. dochodów pozaodsetkowych. Do końca 2011 roku prognozowany jest dochód na poziomie 10,5 proc., tym samym towarzystwo stałoby się liderem sprzedaży ubezpieczeń.
BZ WBK oferuje ubezpieczenia do kart płatniczych już od dawna, ale dotąd były one dostarczane przez różnych ubezpieczycieli. Zapowiadane jest również wprowadzenie ubezpieczeń kredytów gotówkowych oraz hipotecznych.
Kolejną nowością będzie wprowadzona już 20 października Polisa Inwestycyjna przygotowania przez WBK oraz BZWBK-CU. Zapewnia ona 100-procentową ochronę kapitału oraz zapewnia korzyści podatkowe. Kolejnym dodatkiem może okazać się możliwość osiągnięcia nawet 150 proc. udziały w wypracowanym zysku. Polisa oparta jest o indeks BNP Paribas Platinum PLN ER, który, jak zapewniają członkowie zarządu BZWBK-CU, pozwala osiągnąć zysk nawet w chwilach kryzysu giełdowego. Wykupienie tej polisy zwalania klienta z 19 proc. podatku od zysków kapitałowych oraz podatku od spadków i darowizn. Minimalny okres inwestycji to 3,5 roku, zaś minimalna wpłata to 3000 złotych.
_ Jednym z najistotniejszych celów biznesowych Banku Zachodniego WBK jest zapewnienie długoterminowych dochodów z linii bancaassurance, których dynamika wzrostu będzie przewyższać dynamikę z klasycznych produktów bankowych _- tłumaczy Mateusz Morawski, prezes Zarządu Banku Zachodniego WBK.
Kamil Jakubczak, Wirtualna Polska