Trwa ładowanie...
d27cor5
29-10-2015 15:31

BZ WBK: Udział w funduszu wsparcia kredytobiorców bez wpływu na wynik

Warszawa, 29.10.2015 (ISBnews) - Bank Zachodni WBK ocenia, że jego udział w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wyniesie poniżej 25mln zł i wpływ tego na wynik banku będzie "nieznaczący", poinformował prezes Mateusz Morawiecki.

d27cor5
d27cor5

"My szacujemy, że nas udział będzie poniżej 25 mln zł. Nasz portfel kredytów w CHF powyżej 90 dni lepiej się zachowuje w stosunku do całego rynku. Nasz udział w tym funduszu to 3-5%, przy udziale w rynku kredytów ogółem na poziomie 8-9 %"- powiedział Morawiecki dziennikarzom.

Bank zarabia 2 mld zł rocznie, a jeśli to będzie ok. 25 mln zł to ta kwota będzie nieznacząca, dodał.

Prezes poinformował, że liczba kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich to ok. 42-43 tys., a ich średnie saldo to ok. 250 tys. zł.

"Ten portfel zachowuje się cały czas przyzwoicie, pomimo umocnienia franka od stycznia tego roku"- zaznaczył.

d27cor5

Na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców o początkowej wysokości 600 mln zł, który powstanie w Banku Gospodarstwa Krajowego złożą się wpłaty banków, które mają portfel kredytów hipotecznych. Ich udział będzie proporcjonalny do udziału rynkowego w kredytach mieszkaniowych dla gospodarstw domowych, których opóźnienie w spłacie kapitału lub odsetek przekracza 90 dni.

W tym miesiącu parlament uchwalił, a prezydent podpisał ustawę o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Pomoc będzie realizowana za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie przekazywał kredytobiorcom środki pieniężne w postaci miesięcznych rat nie wyższych niż 1 500 zł przeznaczeniem na spłatę zobowiązań z tytułu kredytu hipotecznego. Ustawa ma wejść w życie 90 dni od dnia ogłoszenia.

(ISBnews)

d27cor5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27cor5