Trwa ładowanie...
d24gmev

Capital Park rozważy m.in dywidendę lub skup akcji po sprzedaży swoich biurowców

Warszawa, 03.09.2015 (ISBnews) - Capital Park ocenia, że środki finansowe pozyskane z planowanej docelowej sprzedaży stołecznych kompleksów biurowych Eurocentrum i Royal Wilanów wykorzysta m.in. na spłatę obligacji. Nie wyklucza również dywidendy lub skupu akcji, wynika z wypowiedzi członków zarządu dewelopera.

Share
d24gmev

"Zakładamy, że sprzedamy zarówno Eurocentrum, jak i Royal Wilanów do 2018, kiedy zapada istotna część naszych obligacji. Część pozyskanych w ten sposób środków będzie przeznaczone na spłatę tych papierów" - powiedział dyrektor finansowy Michał Koślacz podczas spotkania z dziennikarzami.

Dyrektor inwestycyjny Marcin Juszczyk przyznał jednocześnie, że deweloper rozważy możliwość wypłaty dywidendy lub skupu akcji. Wskazał, że Eurocentrum jest na początku procesu sprzedaży, a kilka podmiotów wyraziło "wstępne zainteresowanie". Nie wykluczył, że do transakcji może dojść w przyszłym roku i określił ją jako szansę "ściągnięcia nowego kapitału do Polski".

Członkowie zarządu Capital Park podkreślili, że sprzedaż gotowych i skomercjalizowanych projektów to kolejny krok w strategii, zapowiadanej jeszcze przy okazji IPO dewelopera. Podkreślili, że strategia rozwoju i koncepcja Biuro+ sprawdziły się nawet pomimo momentami niesprzyjających warunków rynkowych w okresie od debiutu firmy na GPW. Proces sprzedaży będzie kluczowy dla grupy, ale jednocześnie deweloper obserwuje rynek pod kątem kolejnych potencjalnych inwestycji.

d24gmev

Jak wskazali, Royal Wilanów został oddany do użytku w terminie i jego realizacja zamknęła się w budżecie, co oznacza, że spodziewany cash flow z przychodów operacyjnych z tego budynku zacznie być generowany zgodnie z wcześniejszymi planami firmy. Obiekt osiągnął ponad 60% komercjalizacji, przy niemal w pełni zajętej części handlowej. Dodatkowo Capital Park zawarł porozumienie z GTC na zagospodarowanie okolicznych terenów przy tym projekcie.

"Royal Wilanów to nasz kolejny projekt, który pokazuje, że koncepcja Biuro+ się sprawdza. Obecnie koncept ten rozwijamy o zagospodarowanie okolicznej przestrzeni wokół naszych projektów. Wszystkie te działania mają wzmocnić lojalizację naszych klientów i w efekcie np. wierzę że Unilever, który wszedł do Eurocentrum, pozyskamy również do obiektu w Wilanowie" - stwierdził Koślacz.

W przypadku Eurocentrum wskazał on, że kolejny etap kompleksu - Delta - realizowany jest zgodnie planem i budżetem. Uruchomiono już kredyt w Pekao na finansowanie budowy, w związku z pozyskaniem najemcy na 24% całkowitej powierzchni. Jest to PSE, który wprowadzi się na 6 tys. m2 w tym projekcie. Członkowie zarządu Capital Park dodali, że trwają rozmowy o dalszej komercjalizacji projektów biurowych.

"Wynajęliśmy łącznie 17,5 tys. m2 od początku roku. Przychody operacyjne rosną i będzie to kontynuowane dzięki Royal Wilanów, a jednocześnie utrzymujemy marże. Na nasz wynik wpływ ma tradycyjnie aktualizacja wyceny związana z różnicami kursowymi, gdyż wartość naszych projektów jest wyrażona w euro" - zaznaczył Koślacz.

d24gmev

I tak kwota 26 mln zł w I półroczu wynikała z różnic kursowych, a kolejne 17 mln zł to odpis aktualizujący głównie "mieszkaniówki" w Krakowie, związany z przeszacowaniem wartości projektu do wartości oferty na tą inwestycję.

Koślacz dodał, że w I półroczu wskaźniki zadłużenia grupy rosły i będą wykazywać tendencję wzrostową, gdyż deweloper realizuje obecnie projekty biurowe w 70% z kredytów. "Po planowanej sprzedaży naszych biurowców poziomy zadłużenia mogą spaść, ale później ponownie będą wykazywać tendencję wzrostową wraz z realizacją kolejnych projektów. Zadłużenie netto nie powinno jednak przekroczyć 50-60% wobec 46% obecnie" - ocenił członek zarządu dewelopera.

Grupa Capital Park jest inwestorem i deweloperem działającym na rynku nieruchomości w Polsce. Od rozpoczęcia działalności w 2003 roku grupa przeprowadziła ok. 100 transakcji inwestycyjnych i zarządza portfelem nieruchomości obejmującym 76 projektów o łącznej powierzchni wynajmu brutto ok. 250 tys. m2, zlokalizowanych w 39 miastach. Realizuje koncepcję Biuro+, które w ramach którego projekty, obok powierzchni biurowej, oferują najemcom szeroki wachlarz innych usług, w tym usługi concierge.

(ISBnews)

d24gmev

Podziel się opinią

Share
d24gmev
d24gmev