Trwa ładowanie...
dhxu9uy

Carlo Tassara chce sprzedać inwestorowi strategicznemu pozostałe akcje Alior Banku do końca '13

21.11. Warszawa (PAP) - Po ofercie publicznej Alior Banku grupa Carlo Tassara chce mieć co najmniej 34 proc. akcji banku, a po zakończeniu oferty będzie chciała sprzedać posiadany...

Share
dhxu9uy

21.11. Warszawa (PAP) - Po ofercie publicznej Alior Banku grupa Carlo Tassara chce mieć co najmniej 34 proc. akcji banku, a po zakończeniu oferty będzie chciała sprzedać posiadany pakiet akcji inwestorowi strategicznemu do końca 2013 roku - poinformował w środę bank.

Oferta publiczna Alior Banku obejmuje do 51 mln akcji. Bank zamierza zaoferować nowe akcje, z emisji których planuje pozyskać 700 mln zł. Bank podał, że zakładając, że cena ostateczna akcji oferowanych będzie równa cenie maksymalnej, która została ustalona na 71 zł, liczba akcji nowej emisji wyniesie około 9,9 mln sztuk.

Dodatkowo oferta publiczna obejmuje także do 26 mln akcji sprzedawanych przez akcjonariuszy należących do Grupy Carlo Tassara. Po przeprowadzeniu emisji grupa Carlo Tassara będzie miała minimalnie 34 proc. akcji banku.

Po zakończeniu oferty będzie dotychczasowy większościowy akcjonariusz banku będzie chciał sprzedać posiadane akcje w banku.

dhxu9uy

"Z dotychczasowych rozmów myślę, że mowa tu o inwestorze strategicznym rozumianym jako inwestor niefinansowy. Wolą Carlo Tassara i nadzoru jest by ta transakcja była zawarta w 2013 roku" - powiedział Wojciech Sobieraj, prezes banku.

W ofercie publicznej zamierza wziąć udział także EBOiR, którego intencją jest posiadanie 5-10 proc. udziału w kapitale zakładowym banku.

Wcześniej bank rozważając wzmocnienie kapitałowe brał pod uwagę także od razu pozyskanie inwestora.

"Nie każdy inwestor, który byłby skłonny stać się inwestorem w naszym banku, byłby akceptowany przez nadzór. Jeżeli mamy mówić o rozwoju strategicznym, o rozwoju banku, to kusząca była perspektywa wejścia do dużej grupy (...), ale nie płaczemy, bo następne 2-5 lat zajmie nam podwojenie udziałów na rynku polskim. IPO z punktu widzenia zarządzania bankiem uważamy za najlepszą opcję" - powiedział Sobieraj.

dhxu9uy

Papiery banku w ofercie publicznej będą oferowane w czterech transzach - preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych, transzy inwestorów indywidualnych, transzy osób uprawnionych (pracownicy banku) oraz transzy inwestorów instytucjonalnych.

Cena maksymalna w transzy inwestorów indywidualnych została ustalona na 71 zł. W preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych, czyli osób, które posiadają lub otworzą rachunek inwestycyjny w BM Alior Banku cena maksymalna wynosi 67,5 zł.

Z kolei w transzy osób uprawnionych, czyli osób zatrudnionych w Alior Banku cena maksymalna wynosi 56,8 zł.

Alior Bank szacuje, że do inwestorów indywidualnych skierowanych zostanie nie więcej niż 5 proc. wszystkich oferowanych akcji, przy czym pula ta może zostać zwiększona do nie więcej nic 10 proc. całej oferty.

dhxu9uy

Bank podał, że cena akcji oferowanych w transzy inwestorów instytucjonalnych może zostać ustalona na poziomie wyższym niż w pozostałych transzach, a także wyższym od ceny maksymalnej. Z informacji PAP wynika, że przedział cenowy akcji dla tych inwestorów został ustalony na 57-71 zł.

Zapisy w transzy inwestorów instytucjonalnych odbędą się od 5 do 7 grudnia. Inwestorzy indywidualni będą mogli składać zapisy na akcje Alior Banku od 22 listopada do 3 grudnia. (PAP)

seb/ asa/

dhxu9uy

Podziel się opinią

Share
dhxu9uy
dhxu9uy