Trwa ładowanie...
dg1ls8n
dg1ls8n

Carlos Slim Helu

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Meksyk

Carlos Slim Helu to gigant amerykańskiej telekomunikacji
flickr.com
Carlos Slim Helu to gigant amerykańskiej telekomunikacji

Carlos Slim Helu to meksykański przedsiębiorca, właściciel firmy telekomunikacyjnej Telmex i jeden z najbogatszych ludzi na świecie.

Życiorys

Carlos Slim Helu urodził się w mieście Meksyk jako jedno z szóstki dzieci imigrantów z dzisiejszego Libanu. Jego droga do kariery biznesmena zaczęła się już w dzieciństwie, kiedy pomagał swojemu ojcu w biznesie. Ponadto zajmował się sprzedażą słodyczy i napojów członkom swojej rodziny, a we wczesnych nastoletnich latach rozpoczął inwestowanie na giełdzie. Jego ojciec podarował mu również książeczkę oszczędnościową.

Carlos Slim Helu rozpoczął studiowanie inżynierii lądowej na Narodowym Uniwersytecie w Meksyku, a później podjął się pracy tardera. Jednocześnie zajmował się inwestycjami i pomnażał swój majątek, głównie dzięki ryzykownym i odważnym decyzjom. Gdy ukończył 26 lat, miał na koncie ponad 40 mln dolarów.

W 1966 roku Carlos Slim Helu założył firmę działającą w branży nieruchomości, Immobilaria Carso. Ponadto zajmował się biznesem wydobywczym, drukarskim, handlowym, spożywczym i tytoniowym. Gdy gospodarka meksykańska przeżywała zapaść w pierwszej połowie lat 80., zaczął kupować bankrutujące firmy.

Rok 1990 był dla niego prawdziwym przełomem, gdyż odkupił wtedy od meksykańskiego rządu koncern Telmex.

Carlos Slim Helu może również pochwalić się udziałami w The New York Times oraz południowoamerykańskim America Movil. Ponadto jest właścicielem klubów piłkarskich: Leon i Pachuca w Meksyku oraz Real Oviedo w Hiszpanii. Ponadto przeznacza swoje środki na walkę z chorobami i głodem, finansuje również projekty edukacyjne. W kwestiach charytatywnych współpracuje z Billem Gatesem.

Majątek

Majątek Carlosa Slima Helu wynosi w 2017 roku 54,5 mld dolarów. W stosunku do roku 2016 kwota ta nie zmniejszyła się znacząco, ale bardzo szybko, gdyż na jej uszczuplenie wpłynął wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. W skład tego majątku wchodzą głównie akcje Telmexu, America Movil i New York Times.

Życie prywatne

Carlos Slim Helu ożenił się w 1967 roku z Soumayi Domit Gemayel, kobietą pochodzącą z jednej z najbardziej wpływowych libańskich rodzin. Nazwa jednej z jego pierwszych firm, Immobilaria Carso, pochodzi właśnie od pierwszych liter jego imienia i pierwszych liter jej imienia. Niestety w 1999 roku Soumayi Domit Gemayel zmarła. Carlos Slim Helu nie ożenił się ponownie.

Meksykański miliarder ma aż szóstkę dzieci: synów Carlosa, Marco Antonio, Patricka oraz córki Soumayę, Vanessę, Johannę.

Carlos Slim Helu przyznaje, że mimo ogromnej fortuny stara się żyć skromnie, gdyż uważa, że kluczem do sukcesu jest brak rozrzutności. Uważa również, że pomoc dotkniętym biedą ludziom ma polegać na stwarzaniu możliwości do zarobienia pieniędzy a nie na dawaniu tychże pieniędzy. Jego ogromną słabością są kubańskie cygara, dietetyczna cola oraz film Star Trek.

Miejsce w rankingu najbogatszych

W 2017 roku Carlos Slim Helu plasuje się na pozycji szóstej w rankingu najbogatszych ludzi na świecie, tuż za Markiem Zuckerbergiem, którego majątek liczy 56 mld dolarów.

dg1ls8n
dg1ls8n
dg1ls8n
dg1ls8n