Trwa ładowanie...
daplys1

CBA: zatrzymane 64 osoby; podejrzenie działania na szkodę ZUS

CBA zatrzymało 64 osoby, w tym lekarza psychiatrę oraz przedsiębiorców i prowadzących sklepy w dużych sieciach handlowych i supermarketach. W prowadzonej przez Biuro i Prokuraturę Okręgową w Łodzi sprawie dot. m.in. oszustw na szkodę ZUS zarzuty usłyszało już 87 osób.

Share
daplys1

Sprawa dotyczy wręczania i przyjmowania łapówek, wystawiania fałszywych zwolnień lekarskich i wyłudzanych na ich podstawie zasiłków chorobowych - powiedział PAP rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania. Głównym poszkodowanym w tym procederze był ZUS.

Osoby zatrzymane w sprawie - oprócz lekarza i przedsiębiorców także bezrobotni oraz osoby zagrożone zwolnieniem z pracy - usłyszały już zarzuty m.in. oszustwa, przyjmowania i wręczania korzyści majątkowych w zamian za wystawianie fałszywych zwolnień lekarskich oraz posługiwania się takimi zwolnieniami.

Jednym z rekordzistów pod względem postawionych zarzutów jest 39-letni Krystian R. - pomoc medyczna w łódzkim prywatnym gabinecie 54-letniej lekarz psychiatry Ewy I.

- Krystian R. był już zatrzymany wcześniej. Usłyszał łącznie 84 zarzuty. W ostatnich dniach na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi zatrzymano 64 osoby. Wśród nich jest m.in. zatrzymana w poniedziałek Ewa I., która wkrótce ma być przesłuchana w prokuraturze - poinformował Kopania.

daplys1

Wyjaśnił, że Krystian R. był jedną z trzech osób, które organizowały proceder wystawiania fałszywych zwolnień i "naganiały" klientów do gabinetu lekarskiego. Oprócz niego procederem tym zajmował się też 39-letni Włodzimierz S. oraz 41-letni Piotr Z. Krystian R. za swoje usługi początkowo miał brać prowizję w wysokości 10 zł, a później 30 zł. Dwaj pozostali za każde "lewe" zwolnienie otrzymywali po 20 zł.

Pacjenci trafiali do gabinetu nie tylko przez pośredników, ale również m.in. za pośrednictwem ogłoszeń.

- Każde zwolnienie lekarskie było wystawiane za opłatą stanowiącą wysokość jednorazowej wizyty w gabinecie. Do października 2010 r. było to 60 zł, od października do grudnia 2010 r. - 80 zł, a później nawet 100 zł. Często podczas jednej wizyty wystawiano kilka kolejnych zaświadczeń "do przodu". Za każde pobierano opłatę - powiedział Kopania.

Przedsiębiorcy i prowadzący sklepy w dużych sieciach handlowych w różny sposób wykorzystywali fałszywe zwolnienia swoich pracowników.

daplys1

- W jednej z dużych sieci handlowych osoby tam zatrudnione wykonywały swoje obowiązki w okresie, w którym formalnie były na zwolnieniu lekarskim. Za swoją pracę otrzymywały wynagrodzenie, którego większą część stanowił wyłudzony zasiłek chorobowy z ZUS - wyjaśnił Kopania.

Były też inne pomysły. Dariusz S., który usłyszał osiem zarzutów, fikcyjnie zatrudniał pracowników w sklepach jednej z sieci handlowych. Osoby zatrudnione jednocześnie w kilku punktach handlowych w rzeczywistości nigdy nie pracowały, a miały ustalone wysokie wynagrodzenie. Później dzieliły się z Dariuszem S. zasiłkiem chorobowym otrzymywanym z ZUS.

Jak poinformowało CBA, wśród osób ostatnio zatrzymanych na terenie całego kraju są 33 kobiety i 31 mężczyzn w wieku od 18 do 56 lat. Według rzecznika Biura Jacka Dobrzyńskiego to rekordowa liczba osób zatrzymanych przez CBA w ramach jednej operacji; niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Zatrzymane osoby przewieziono do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, która od maja prowadzi w tej sprawie śledztwo. Wcześniej sprawą zajmowała się Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, która dokonała pierwszych zatrzymań.

Dwie osoby - Krystian R. i Dariusz S. - zostały aresztowane. Łącznie w sprawie zarzuty usłyszało 87 osób. Zajęto też mienie w wysokości ponad 200 tys. zł.

daplys1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daplys1
daplys1