Trwa ładowanie...
d1lkduh
18-12-2014 15:35

CBOS: 75 proc. Polaków uważa, że zmiany klimatu to istotne zagrożenie

Trzy czwarte Polaków uważa, że zmiany klimatu są istotnym problemem i zagrożeniem - wynika z sondażu CBOS. Zdecydowana większość twierdzi też, że zmiany klimatyczne są na tyle poważnym problemem, iż w walce z nimi m.in. Polska powinna ponieść pewne koszty.

d1lkduh
d1lkduh

Zdecydowana większość respondentów w przeprowadzonym badaniu wskazała, że to człowiek jest przede wszystkim odpowiedzialny za zmieniający się klimat. Na taką odpowiedź wskazało 69 proc. badanych. Według jednej piątej (21 proc.) zmiany klimatyczne są wynikiem naturalnych procesów, które są niezależne od działalności człowieka.

O tym iż klimat zmienia się na skutek działań ludzi przekonani są głownie respondenci z wyższym wykształceniem oraz najmłodsi - wynika z badania. Osoby najsłabiej wykształcone oraz najstarsi częściej za to przyjmują postawę, iż zmiany klimatyczne wynikają przede wszystkim z przyczyn naturalnych.

Według 75 proc. badanych zmiany klimatu są istotne i uważa je za zagrożenie w tym blisko jedna piąta (18 proc.) twierdzi, iż zmiany klimatyczne są jednym z największych zagrożeń współczesnej cywilizacji. Dla 57 proc. badanych zmiany klimatyczne są jednym z wielu niebezpiecznych zjawisk. 17 proc. Polaków twierdzi, że nie należy się ich szczególnie obawiać, a jedynie 5 proc. stwierdziło, że zmiany klimatu nie stanowią żadnego zagrożenia.

Zdecydowana większość respondentów wskazała ponadto (78 proc.), że zmiany klimatyczne są na tyle poważnym problemem, że różne kraje, w tym Polska, aby im przeciwdziałać, powinny ponieść pewne koszty. Dla 57 proc. badanych, środki zaradcze należy wprowadzać stopniowo, ograniczając koszty, ponieważ zmiany klimatu i ich skutki są zjawiskiem długotrwałym i rozciągniętym w czasie. Natomiast co piąty ankietowany (21 proc.) sądzi, że jest to na tyle poważny problem, iż działania należy podjąć natychmiast, nawet jeśli wiążą się ze znacznymi kosztami.

d1lkduh

Sondażownia pytała ponadto o opinie respondentów nt. zakończonego pod koniec października szczytu klimatycznego UE w Brukseli. Zdaniem 45 proc. z nich ustalenia spotkania były korzystne dla Polski, dla 34 proc. były one niekorzystne, a 21 proc. badanych nie miało na ten temat zdania.

Jedną z konkluzji brukselskiego szczytu klimatycznego było ograniczenie emisji CO2 o 40 proc. do 2030 roku. Mniej zamożne państwa członkowskie (z PKB poniżej 60 proc. średniej unijnej) - wśród nich Polska - będą mogły nadal przekazywać darmowe pozwolenia na emisję CO2 elektrowniom po 2020 r.

Obawy 63 proc. badanych budzi stan środowiska na Ziemi; obaw takich nie ma 28 proc. z nich. Co ciekawe, według ponad połowy respondentów obaw z zasadzie nie budzi stan środowiska w naszym kraju. 41 proc. respondentów przejmuje się tym w dużym bądź bardzo dużym stopniu.

Jeszcze mniej z nas twierdzi, że stan środowiska w miejscowości, w której mieszkamy jest powodem do naszych obaw i niepokoju. Na taką odpowiedź wskazało 22 proc. badanych. Ponad trzy czwarte (76 proc.) było przeciwnego zdania.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-16 listopada br. na reprezentatywnej próbie losowej 934 mieszkańców Polski.

d1lkduh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lkduh