CE/Wystąpienie Putina: Kontynuacja polityki antykryzysowej
Wystąpienie prezydenta Władimira Putina w czwartek zapowiada kontynuację dotychczasowej linii w polityce antykryzysowej. Pierwszą linią obrony rubla będzie zacieśnienie polityki pieniężnej - ocenia ośrodek analityczny Capital Economics.
"Mając do wyboru zaangażowanie rezerw w obronę kursu lub wyciśnięcie popytu krajowego dla utrzymania nadwyżki na rachunku obrotów bieżących i ograniczenie odpływu kapitału, rosyjskie władze wybierają to drugie" - zaznacza komentarz ośrodka.
Za interesujący fragment wypowiedzi Putina analitycy uznają stwierdzenie, że rząd musi dopomóc pożyczkodawcom: "Na pierwszy rzut oka wygląda to na sprzeczne z wymogiem ograniczenia płynności rubla i może być zapowiedzią dopomożenia sektorowi bankowemu" - napisali.
Stwierdzenie Putina "iż Bank Centralny Rosji powinien działać szybciej i bardziej stanowczo" prowadzi do wniosku, że w Rosji może dojść do zmian personalnych w banku centralnym i rządzie, gdy kryzys się ustabilizuje.
Z wypowiedzi prezydenta Putina analitycy CE wyciągają też wniosek, że wprowadzenie kontroli kapitału jest ostatecznym rozwiązaniem i na obecnym etapie nie ma takich planów, ponieważ władze mają świadomość, że byłoby to nieskuteczne.
Sądzą też, że wskazanie przez Putina na inflację może oznaczać, że władze Rosji zastanawiają się nad wprowadzeniem kontroli cen żywności, ponieważ droga żywność uderza przede wszystkim w ubogich.
Putin przyznał, że kryzys walutowy w Rosji spowodowały głównie czynniki zewnętrzne, ale zaznaczył, że w ostatnim dwudziestoleciu w Rosji nie zrobiono wystarczająco dużo dla zróżnicowania gospodarki tak, by była mniej zależna od sektora energetyczno-paliwowego.
"Żaden z wysoko postawionych członków rosyjskiego rządu nie wypowiada się na tematy gospodarcze bez wskazania na potrzebę dywersyfikacji struktury gospodarki, zwiększenia inwestycji i ochrony praw własności. Obecny kryzys może okazać się bodźcem dla potrzebnych reform, ale w najbliższym czasie nie zanosi się na śmiałe działania na tym polu" - stwierdzili analitycy.
"Jeśli nie dojdzie do kolejnego załamania rubla, to obecna polityka antykryzysowa władz rosyjskich nie zmieni się. Stopy procentowe będą zawyżone przez większość 2015 r., płynność rubla będzie ograniczana, władze będą zabiegać o konserwację rezerw walutowych, a kontrola przepływu kapitału pozostanie w odwodzie jako ostateczność" - podsumował CE.