Celem uchwały RPP jest doprecyzowanie dotychczas obowiązujących zasad - uzasadnienie
31.03. Warszawa (PAP) - W uzasadnieniu do przyjętej 30 marca przez RPP uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu...
31.03.2010 | aktual.: 31.03.2010 18:53
31.03. Warszawa (PAP) - W uzasadnieniu do przyjętej 30 marca przez RPP uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim, Rada napisała, że celem uchwały jest doprecyzowanie dotychczas obowiązujących zasad tworzenia i rozwiązywania tych rezerw. Wejście w życie uchwały z dniem uchwalenia, czyli z pominięciem 14 dni od dnia ogłoszenia, wynika z potrzeby uznania ważnego interesu państwa.
"Uchwała ma na celu doprecyzowanie dotychczas obowiązujących zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim. Standardem światowej bankowości centralnej jest przejrzystość gospodarki finansowej. Brak tej przejrzystości podważa niezależność Banku Centralnego" - napisano w uzasadnieniu do uchwały.
"Obecne ogólne sformułowanie uchwały jest nieprezycyjne, pozbawiając Radę Polityki Pieniężnej wpływu na sposób realizacji tej uchwały zgodny z jej intencjami. Proponujemy ją sprecyzwować, realizując również wymogi standardów rachunkowości, określamy bowiem sposób uwzględnienia przychodów niezrealizowanych" - dodano.
W dokumencie zaznaczono, że sprawa tworzenia rezerw na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych jest wewnętrzną sprawą władz banków centralnych.
"Wiele banków centralnych państw Unii Europejskiej nie tworzy rezerw na pokrycie ryzyka kursowego. Narodowy Bank Polski tworzy taką rezerwę na podstawie ustawy o Narodowym Banku Polskim" - napisano.
"Modyfikacja § 1 ust. 2 lit. c jest naturalną konsekwencją tego, iż koszty niezrealizowane powstałe w wyniku zmian kursu złotego do walut obcych, są już uwzględniane w wyniku finansowym, sporządzonym na dzień bilansowy" - dodano.
"Dodanie ust. 3 w § 1 zostało natomiast podyktowane potrzebą uściślenia sposobu uwzględniania przy oszacowaniu kwoty rezerwy przychodów niezrealizowanych, powstałych w wyniku zmian kursu złotego do walut obcych. Sposób doprecyzowania przepisu jest także konsekwencją treści +Uchwały nr 14/2009 Rady Polityki Pieniężnej z dnia 15 grudnia 2009 r. zmieniającej uchwałę w sprawie zasad rachunkowości, układu aktywów i pasywów bilansu oraz rachunku zysków i strat Narodowego Banku Polskiego+, zgodnie z którą "Zagadnienia nieuregulowane w uchwale należy rozwiązywać z uwzględnieniem obowiązujących na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego (...) praktyk stosowanych w innych bankach centralnych Europejskiego Systemu Banków Centralnych" (§ 2 ust. 2 przywołanej uchwały). Należy podkreślić, że doprecyzowanie sposobu uwzględniania przychodów niezrealizowanych przy oszacowaniu kwoty rezerwy jest spójne z praktyką Europejskiego Banku Centralnego, a także banków centralnych UE, w tym Niemiec i Belgii" - głosi dokument.
W uzasadnieniu napisano, że proponowane zmiany nie stanowią żadnych nowych zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim, ale precyzują obowiązujące przepisy, zgodnie ze stanowiskiem już wcześniej zajętym przez Radę Polityki Pieniężnej, wobec czego przewiduje się, że będą one stosowane również do sprawozdania finansowego Narodowego Banku Polskiego sporządzonego za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 r.
"Ponieważ terminem przedstawienia rocznego sprawozdania finansowego NBP Radzie Ministrów jest 30 kwietnia danego roku obrotowego wejście w życie uchwały z dniem uchwalenia, czyli z pominięciem 14 dni od dnia ogłoszenia, wynika z potrzeby uznania ważnego interesu państwa. Jest nim wskazana wyżej konieczność terminowego, zgodnego z ustawą o NBP (art. 69 ust. 3) przekazania przez Prezesa NBP Radzie Ministrów rocznego sprawozdania finansowego za 2009 r" - napisano w dokumencie.(PAP)
jba/ fdu/ ana/