Trwa ładowanie...
d152vy9

Cena sprzedaży akcji Tauronu ustalona na 0,57 zł, wartość oferty 4,2 mld zł (opis)

22.06. Warszawa (PAP) - Cena sprzedaży akcji Tauronu dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych została ustalona na 0,57 zł, po uwzględnieniu scalenia akcji 5,13 zł, a...
Share
d152vy9

22.06. Warszawa (PAP) - Cena sprzedaży akcji Tauronu dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych została ustalona na 0,57 zł, po uwzględnieniu scalenia akcji 5,13 zł, a wartość oferty wyniosła około 4,2 mld zł. Na akcje spółki zapisało się ponad 230 tys. inwestorów indywidualnych, deklaracje nabycia akcji złożyło też ponad 120 inwestorów instytucjonalnych - poinformował Aleksander Grad, minister skarbu.

"Cena na poziomie 57 groszy za akcję jest optymalna z punktu widzenia Skarbu Państwa, inwestorów indywidualnych i instytucji" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej minister Grad.

"Przedziały cenowe i wyceny analityków były bardzo rozbieżne, my z tą ceną jesteśmy gdzieś po środku" - powiedział.

d152vy9

Dodał, że cena odzwierciedla sytuację rynkową, a wycena wskaźnikowa wskazuje na dyskonto w stosunku do PGE i premię w stosunku do Enei.

Wcześniej ustalona cena maksymalna oferowanych akcji Tauronu wynosiła 0,70 zł (przed scaleniem).

Ostateczna liczba sprzedawanych akcji Tauronu wynosi 7.389.300.798 sztuk, czyli około 52 proc. kapitału zakładowego tej spółki. Z uwzględnieniem scalenia akcji, ostateczna liczba akcji sprzedawanych wynosi 821.033.422 sztuki.

"Spodziewamy się, że wpływy z tej transakcji wyniosą ok. 4,2 mld zł" - powiedział minister.

d152vy9

Minister Grad poinformował, że zapisy na akcje Tauronu złożyło ponad 230 tysięcy inwestorów indywidualnych. Inwestor indywidualny mógł się zapisać co najmniej na 1.350 akcji i co najwyżej na 13.500 akcji, łączny zapis po cenie maksymalnej nie mógł przekroczyć 9.450 zł.

MSP jako sprzedający akcje zdecydował o zwiększeniu puli akcji dla inwestorów indywidualnych do 25 proc. z 20 proc. wcześniej.

Oznacza to, że dla inwestorów indywidualnych przeznaczono 1.847.325.195 akcji, a dla inwestorów instytucjonalnych 5.541.975.603 akcje.

Grad poinformował, że popyt ze strony inwestorów indywidualnych o około 30 proc. przekroczył podaż.

d152vy9

"Nie oznacza to, że taka będzie redukcja. Będziemy dokonywać przydziału inwestorom indywidualnym według określonego algorytmu. Nie będzie zasady proporcjonalnej redukcji. Będzie pewien próg, poniżej którego redukcji nie będzie" - powiedział Grad.

Oznacza to, że akcje zostaną przydzielone za pośrednictwem GPW zgodnie z zasadą maksymalnego przydziału. Inwestorzy indywidualni, których zapisy opiewają na liczbę akcji mniejszą lub równą maksymalnemu przydziałowi zostaną zrealizowane w pełni.

Minister dodał, że informacja o liczbie akcji sprzedawanych stanowiących maksymalny przydział zostanie przekazana 28 czerwca.

PONAD 120 INSTYTUCJI W PROCESIE BOOKBUILDINGU

d152vy9

Grad poinformował, że 121 inwestorów instytucjonalnych zgłosiło zainteresowanie kupnem akcji Tauronu.

"Mieliśmy znaczną nadpodaż. Cieszy mnie, że inwestorzy krajowi i zagraniczni instytucjonalni licznie znaleźli się w księdze popytu" - powiedział minister.

Poinformował, że około 2/3 z puli akcji dla inwestorów instytucjonalnych trafi do polskich inwestorów, a pozostała 1/3 akcji trafi do inwestorów zagranicznych.

"Proporcja między polskimi i zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi jest dwa do jednego. Zapisy w księdze popytu złożyli inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, z Europy kontynentalnej i Europy Środowo-Wschodniej. To pokazuje, że Warszawa powoli krok po kroku wyrasta na regionalne centrum finansowe" - dodał minister.

d152vy9

"Popyt polski koncentruje się głównie wśród funduszy emerytalnych i funduszu inwestycyjnych. Obie te grupy dopisały bardzo dobrze. Jeśli chodzi o fundusze zachodnie to mamy duży przekrój geograficzny. Jeśli chodzi o typy inwestorów są to fundusze inwestycyjne, fundusze o charakterze emerytalnym, fundusze hedgingowe, rozpiętość tutaj jest duża. Dopisały również fundusze regionalne z Węgier, Bułgarii, Rumunii Słowacji, Czech, Estonii, więc inwestorzy, którzy inwestują bardzo regionalnie" - powiedział Tomasz Witczak, wiceprezes UniCredit CAIB.

Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało, że nie przydzieli jednemu inwestorowi instytucjonalnemu więcej niż 5 proc. Tauronu.

"Zdecydowaliśmy się, że maksymalny przydział nie będzie większy niż pięć procent wszystkich akcji spółki" - powiedział minister Grad.

KGHM informował wcześniej, że w procesie budowy księgi popytu złożył deklarację kupna do 1.583.830.044 akcji Tauronu, czyli 11,32 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki.

d152vy9

Grad poinformował, że poza KGHM nie ma innych inwestorów branżowych, którzy zgłosiliby deklarację kupna akcji Tauronu.

Wcześniej rynek spekulował, że w IPO energetycznej spółki udział może wziąć czeski CEZ.

Debiut Tauronu planowany jest na 30 czerwca.

"Myślę, że debiut będzie udany. Transza dla inwestorów indywidualnych jest duża, nie spodziewamy się wielkiego wysypu akcji pracowniczych" - powiedział Grad.

Zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych skończyły się w piątek, o godz. 24.00, a dla inwestorów instytucjonalnych odbędą się od 22 do 24 czerwca.

Zgodnie z harmonogramem zawartym w prospekcie emisyjnym Taurona do 25 czerwca 2010 r. nastąpi zakończenie procesu scalania akcji. Podczas przydziału, który odbędzie się za pośrednictwem GPW 28 czerwca, inwestorzy indywidualni otrzymają scalone akcje.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz największym dystrybutorem energii oraz jednym z największych jej sprzedawców (według danych za lata 2007-2009). Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju i zatrudnia ok. 28 tys. osób. Zysk netto Grupy Tauron (wg MSSF) wyniósł w ubiegłym roku 898,7 mln zł przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 13,6 mld zł. (PAP)

pr/ pel/ bas/ jru/ jtt/

d152vy9

Podziel się opinią

Share
d152vy9
d152vy9