Trwa ładowanie...
susza

Cena trufli wzrosła astronomicznie. Winna susza

Obecne zbiory są wyjątkowo złe, ze względu na suszę, która sprawiła, że tych grzybów będących synonimem luksusu i wytwornych dań jest na rynku niewiele.

Share
Cena trufli wzrosła astronomicznie. Winna susza
Fot: Shutterstock/francesco de marco
dhxu9uy

We Francji rozpoczął się sezon handlowy trufli. Ich ceny są astronomiczne. Na najsłynniejszych targach trufli z Perigord, na otwarcie sezonu, za kilogram tych grzybów, płacono 850 euro, czyli niemal dwa razy tyle co o tej samej porze w zeszłym roku.

Obecne zbiory są wyjątkowo złe, ze względu na suszę, która sprawiła, że tych grzybów będących synonimem luksusu i wytwornych dań jest na rynku niewiele. Wystarczy powiedzieć, że na jednym z głównych targów truflowych na sprzedaż detaliczną wystawiono zaledwie 19-ście sztuk tych grzybów, czyli nieco powyżej pół kilograma.

Bogatsza propozycja była dla hurtowników, wśród których dominują utytułowani szefowie najbardziej wziętych restauracji we Francji. Im udostępniono aż 32-kilogramy tych grzybów, o których znawcy twierdzą, że tegoroczne okazy jeśli już są to zachwycają wyglądem i niesamowitym zapachem.

Pół wieku temu, na tym samym targu, sprzedano ponad cztery tony trufli.

dhxu9uy

Podziel się opinią

Share
dhxu9uy
dhxu9uy