Trwa ładowanie...

Cena za konflikt z Ukrainą jest coraz wyższa

Rosja traci wiarygodność kredytową. Agencja Standard and Poor's obniżyła rating rosyjskiego długu do poziomu BBB- z dotychczasowego BBB. Jednocześnie perspektywa ratingu pozostała negatywna.

Share
Cena za konflikt z Ukrainą jest coraz wyższa
Źródło: AFP, Fot: YURI KADOBNOV
d47l5f6

Agencja tłumaczy zmianę oceny do poziomu, poniżej którego obligacje uznawane są za inwestycje spekulacyjne, kryzysem związanym z Ukrainą. W związku z nim z Rosji w pierwszym kwartale tego roku uciekło ponad 50 mld dolarów. W całym roku - według przewidywań Moskwy - z Rosji ma zostać wycofane nawet 100 mld dolarów przy rezerwach dewizowych o wartości około 500 mld dolarów.

O tym, że konflikt z Ukrainą fatalnie wpływa na gospodarkę Rosji, od kilku tygodni sami urzędnicy Kremla. Minister gospodarki Aleksiej Ulukajew zapowiedział niedawno, że wzrost PKB spadł w pierwszym kwartale do 0,8 procent z powodu trudnej sytuacji międzynarodowej i odpływu kapitału. Prognozy przewidywały wzrost rosyjskiego PKB na poziomie 2,5 proc.

d47l5f6

Sytuacja gospodarcza jest najtrudniejsza od roku 2009 - ocenił minister i przyznał, że pogorszyła się w ostatnim czasie. - Do wewnętrznych czynników dołączyła niepewność na rynkach globalnych, odpływ kapitału, brak gotowości inwestorów do podejmowania decyzji inwestycyjnych w trudnej sytuacji międzynarodowej, do której doszło w ciągu ostatnich dwóch miesięcy - mówił Ulukajew.

Poinformował też, że Rosja bada możliwość złożenia skargi na USA w Światowej Organizacji Handlu (WTO), z powodu sankcji amerykańskich nałożonych na cztery banki rosyjskie.

- Na szczycie WTO w Genewie omawialiśmy możliwość złożenia skargi na USA za sankcje, które nałożyły one na banki rosyjskie. Z naszego punktu widzenia kwalifikuje się to jako ograniczenie zasad WTO i mamy nadzieję na wykorzystanie mechanizmów WTO, by powściągnąć naszych partnerów - powiedział Ulukajew.

Amerykańskie sankcje dotknęły cztery banki: Rossija, filię Rossii - Sobinbank oraz SMP Bank i Inwestkapitałbank.

d47l5f6

Podziel się opinią

Share
d47l5f6
d47l5f6