Trwa ładowanie...
dv7g5kf
dv7g5kf

Cena złota może wkrótce testować poziom 1300 USD za uncję

Warszawa, 21.07.2016 (ISBnews/ Superfund TFI) - Notowania metali szlachetnych radziły sobie w ostatnich miesiącach bardzo dobrze. Ceny złota, srebra, platyny i palladu dodatkowo przyspieszyły wzrosty po wynikach referendum ws. Brexitu. Przyczyna takiego ruchu była prosta: wzrost globalnej awersji do ryzyka i ucieczka inwestorów w kierunku aktywów uważanych za "bezpieczne przystanie", do których zalicza się m.in. złoto.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dv7g5kf

Jednak ostatnie dwa tygodnie na rynku złota są już okresem przecen. Notowania żółtego kruszcu wciąż poruszają się powyżej poziomu 1300 USD za uncję, jednak poziom ten jest coraz bliżej i prawdopodobnie będzie on testowany już w najbliższych sesjach. W środę cena złota spadła o 1,3%, docierając w okolice 1315 USD za uncję.

Zła passa złota w ostatnich dniach to efekt powrotu apetytu na ryzyko wśród światowych inwestorów. Po pierwszym szoku związanym z wynikami referendum ws. Brexitu, sytuacja na globalnych rynkach akcji wyraźnie się poprawiła - a zachęceni odbiciem notowań akcji w górę, inwestorzy mniej chętnie lokują swój kapitał na rynkach "bezpiecznych przystani".

Kwestia podejścia inwestorów do ryzyka jest obecnie najistotniejsza dla kształtowania się cen złota - jednak w kolejnych dniach na pierwszy plan znów mogą przebić się działania banków centralnych, które wpłyną na rynki walutowe (w tym na wartość USD) i, tym samym, na ceny złota. Już w czwartek decyzję w spawie stóp procentowych podejmie Europejski Bank Centralny, który może przedstawić komunikat dotyczących swoich dalszych działań w zakresie polityki monetarnej, już z uwzględnieniem decyzji ws. Brexitu. Z kolei w przyszłym tygodniu oczy inwestorów będą z powrotem zwrócone na Rezerwę Federalną - na środę zaplanowana jest decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy nie szykują się raczej na niespodziankę w postaci podwyżki stóp w USA - w obliczu niepewnej sytuacji w globalnej gospodarce Fed taką decyzję prawdopodobnie zostawi sobie na IV kwartał tego roku. Jednak również w tym przypadku wyczekiwany jest komunikat dotyczący dalszych działań w zakresie polityki monetarnej w USA.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)

dv7g5kf

Podziel się opinią

Share

dv7g5kf

dv7g5kf