Centrum A. Smitha: Odbyła się I Polsko-Ukraińska Konferencja Gospodarcza

Warszawa, 25.11.2014 (ISBnews) - I Polsko-Ukraińska Konferencja Gospodarcza - organizowana przez Centrum im. Adama Smitha we współpracy z Przykarpackim Uniwersytetem Narodowym im. Wasyla Stefanyka we współpracy z przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce - odbyła się wczoraj w Warszawie. Agencja ISBnews była partnerem tego wydarzenia.

Podczas pierwszej debaty prelegenci szukali odpowiedzi na pytanie, jak Polska i Ukraina mogą sobie gospodarczo pomóc. We wstępnej prezentacji Natalia Szpurko z Centrum zwróciła uwagę na główne bariery wymiany gospodarczej obu krajów, czyli wysokie cła, zły system odpraw celnych, a także - w przypadku inwestycji - procedury wizowe i korupcja.

"Temat bezpośrednich inwestycji polskich na Ukrainie podjął także Oleg Dubish, prezes Rady Społecznej przy Państwowej Agencji Inwestycji i Narodowych Projektów Ukrainy, zwracając uwagę na malejącą ich liczbę. Szef bankowości inwestycyjnej Wood & Company Jarosław Deryło zwrócił uwagę, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, na której zaistniało do tej pory 12 spółek ukraińskich, stanowi trampolinę do parkietów państw Europy Zachodniej. Przedsiębiorca i ekspert Centrum Arkadiusz Skuza zaznaczył, że obecnie inwestorzy bardzo poszukują innowacyjnych projektów, w które mogliby się zaangażować finansowo. Swoimi doświadczeniami na rynku ukraińskim podzielili się także Waldemar Dziki oraz członek zarządu Fakro Janusz Komurkiewicz" - czytamy w komunikacie organizatora.

Przedmiotem drugiej debaty był sposób na odblokowanie potencjału gospodarczego Ukrainy.

"Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Ewa Synowiec wskazała na korzyści dla Ukrainy płynące z podpisania umowy DCFTA z Unią Europejską o wolnym handlu. Andrzej Sadowski przypomniał, że Polska wpierw przywróciła wolność gospodarczą tzw. ustawą Wilczka co zaowocowało cudem gospodarczym. Odblokowanie gospodarki dało realną szansę na rozpoczęcie integracji europejskiej, a w rezultacie Polska podbiła rynek europejski dzięki wyrobom przemysłu spożywczego, w którym również Ukraina ma jeszcze większy potencjał" - czytamy dalej.

W rozmowie wzięli również Ihor Yatsenko, przez parę lat pełniący funkcję wiceprezesa Stoczni Gdańskiej, Valentyna Jakubiw z Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka oraz chargé d'affaires Ambasady Ukrainy Vladyslav Kanevskyi.

Konferencja uzyskała poparcie i honorowy patronat m.in. Ministra Spraw Zagranicznych Grzegorza Schetyny, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Ambasady Ukrainy w Polsce oraz Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Instytucje współpracujące i wspierające wydarzenie: Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, URBI - Unia Rynku Budowlano-Inwestycyjnego oraz ISBnews.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)