Ceny mieszkań na rynku wtórnym spadały rdr - Szybko.pl i Expander

8.10.Warszawa (PAP) - Dalsze spadki cen mieszkań, mimo iż
niewielkie w skali miesiąca czy kwartału, doprowadziły jednak do
sytuacji, kiedy w pięciu największych polskich...

08.10.2008 | aktual.: 08.10.2008 15:52

8.10.Warszawa (PAP) - Dalsze spadki cen mieszkań, mimo iż niewielkie w skali miesiąca czy kwartału, doprowadziły jednak do sytuacji, kiedy w pięciu największych polskich aglomeracjach, a także w większości analizowanych dużych, polskich miast, ceny są niższe niż przed rokiem - wynika z analizy wtórnego rynku mieszkań przeprowadzonej przez portal Szybko.pl i firmę doradczą Expander.

"Największe obniżki miały miejsce w Krakowie, gdzie ceny są niższe w porównaniu z wrześniem 2007 r. o 7,8 proc., w Olsztynie o 8,1 proc. oraz w Poznaniu, Gdańsku i Sopocie, gdzie obniżka wynosi ponad 7 proc." - napisano w komentarzu.

"Po raz pierwszy także w Warszawie cena znalazła się na poziomie niższym niż w 2007 roku, wrześniowa cena jest o 2,1 proc. niższa niż we wrześniu 2007 r. Porównywalne do warszawskich spadki, w skali roku, miały miejsce we Wrocławiu 3 proc., Katowicach 2,2 proc., Białymstoku 2,6 proc. i Opolu 3,7 proc." - dodają analitycy.

Z raportu wynika także, że wśród analizowanych miast są rynki, które nadal utrzymały dodatni bilans roczny.

"Są to Toruń 0,6 proc. oraz Lublin 1,8 proc." - podają eksperci.

Jak podkreślają analitycy rynku nieruchomości, polskiego rynku nie mogą dotknąć identyczne bolączki jak w Stanach.

"Dalsze spadki średnich cen nieruchomości nikogo nie dziwią. Co więcej, w związku z destabilizacją na rynkach finansowych można było oczekiwać bardziej gwałtownych ruchów. Mieliśmy jednak po raz kolejny do czynienia z sytuacją, kiedy ceny nieruchomości są stabilne na tle paniki na giełdzie, pesymistycznych nastrojów i opinii na temat stanu gospodarki. Z dużym prawdopodobieństwem można prognozować, iż tak pozostanie, choć nikt już nie ma nadziei na jesienne ożywienie na rynku nieruchomości" - napisano. (PAP)

bg/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansecenybudownictwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)